Ο Πανιώνιος απέκλεισε τον Παναθηναϊκό και «ραντεβού» το Σάββατο! (VIDS)

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το βράδυ της Τετάρτης ο Πανιώνιος, ο οποίος στη Νέα Σμύρνη επικράτησε 12-5 του Παναθηναϊκού.

Ο «Ιστορικός» είχε στον πάγκο του τον Παναγιώτη Πρίμπα, καθώς ο Κώστας Δήμου είχε αποβληθεί το περασμένο Σάββατο στον αγώνα πρωταθλήματος με τον ΑΝΟ Γλυφάδας, ενώ όσον αφορά την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός του Νίκου Βενετόπουλου έκανε στο πρώτο ημίχρονο την ενδεχομένως καλύτερη φετινή εμφάνισή του με τον Τζέσε Σμιθ να ξεκινά να βοηθά το «τριφύλλι», ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινοι» κατέρρευσαν.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Αδαμάντιο Μαντή που χάθηκε από τη ζωή αδόκητα την Κυριακή σε τροχαίο, ενώ αρκετοί αθλητές που σημείωσαν γκολ έδειξαν τον ουρανό αφιερώνοντας το γκολ στον φίλο και συναθλητή τους που μας άφησε νωρίς…

Στον αγώνα βρέθηκαν αρκετοί οπαδοί του Παναθηναϊκού για να στηρίξουν την ομάδα τους, ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο και ολοκληρώθηκε με το πτωχό 2-1.

Στη συνέχεια τα δεδομένα ανατράπηκαν εντελώς, ο ρυθμός ανέβηκε με τον Πανιώνιο να έχει το πάνω χέρι και να χτίζει διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο με τους «συνήθεις υπόπτους» του «Ιστορικού» να δρουν καθοριστικά έως τη λήξη του αγώνα σε επίθεση και άμυνα, δίνοντας έτσι την πρόκριση στον Πανιώνιο για τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων δεν αργεί, καθώς το Σάββατο σμίγουν εκ νέου οι δύο ομάδες στου Γουδή για την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μιχάλς Βέκκος με τέσσερα τέρματα!

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-0, 4-2, 6-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 1, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος 1, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 2, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 2, Παττακός, Βέκκος 4, Δήμου Δ. 2, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου 2, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης, Σμιθ 1, Κατσαγούνος 1, Σαλτέρης, Μοσχοβέλης, Παπαδημητρίου Αλ.

Δαιιτητές: Μπιράκης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης