Ο Κωνσταντής Χουρδάκης ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Λαμπρό το παρόν, φωτεινό και το μέλλον της ελληνικής κολύμβησης. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Κωνσταντής Χουρδάκης.

Πήγε στην πατρίδα του βαλς και εκείνος έκανε του… κεφαλιού του. Ο Κωνσταντής Χουρδάκης ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

Φανταστικός, καταπληκτικός, σταθερός, ονειρικός, πρώτος και καλύτερος. Ο Κωνσταντής Χουρδάκης, έκανε μια καταπληκτική κούρσα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5000μ Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων – Κορασίδων Μαραθώνιας Κολύμβησης που ξεκίνησε σήμερα (12/7) στην αυστριακή πρωτεύουσα.

Ο πρωταθλητής του Τρίτωνα Ηρακλείου από τα πρώτα μέτρα ήταν σταθερά στο γκρουπ των πρωτοπόρων, σε όλο τον αγώνα έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο κρίσιμο φίνις εκεί που πέρα από τη δύναμη και τις αγωνιστικές αρετές μετράει και η ψυχή, ο Χουρδάκης τα έδωσε όλα, με τη παρότρυνση όλων των μελών της αποστολής μας που τον παρακολουθούσαν…Ακούμπησε πρώτος σε 57:56.70, και άφησε δεύτερο τον Ογγρο Χιούζτι 57:56.91 και τρίτο τον Τούρκο Κοπαργκίλ 57:57.68.

Ο Γιάννης Πετράκης τερμάτισε στη 12η θέση με χρόνο 59:26.67. Τερμάτισαν 26 κολυμβητές.