Συγκλονιστική ήταν η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Α2 ανδρών, καθώς εκκρεμούσε ένα εισιτήριο για τα Πλέι Οφ με διεκδικητές το Χαϊδάρι και τον ΓΣ Ηλιούπολης.

Η Ηλιούπολη αντιμετώπιζε τον Ηλυσιακό και με νίκη θα ήταν εντός πρώτης τετράδας, ωστόσο παρότι βρέθηκε να κερδίζει με 6-3, η ομάδα του Γιάννη Σταυρού με σερί ανέτρεψε τα δεδομένα και άφησε εκτός Πλέι Οφ την Ηλιούπολη, ενώ στους πανηγυρισμούς μπήκαν… νοητά τα μέλη της ανδρικής ομάδας του Χαϊδαρίου, καθώς με το 6-9 του Ηλυσιακού, οι παίκτες του Θοδωρή Ανδρεάκου εισήλθαν στα Πλέι Οφ για τρίτη διαδοχική σεζόν με 23 βαθμούς, έναντι 20 του ΓΣΗ.

Σε άλλα σημαντικά παιχνίδια της Κυριακής, για τον Β’ Όμιλο, ο Άρης Θεσσαλονίκης νίκησε τον Νηρέα Γέρακα και ανέβηκε 2ος, ενώ ο Πανιώνιος διατήρησε το αήττητο. Για να ολοκληρωθεί η 14η αγωνιστική και γενικότερα η πρώτη φάση της Α2 Ανδρών απομένει το ματς Παναθηναϊκός – ΝΟ Ρεθύμνου (που θα γίνει 18/5), ενώ εκκρεμούν οι αποφάσεις του αθλητικού δικαστή για την τύχη των παιχνιδιών από προηγούμενες αγωνιστικές Παναθηναϊκός – ΟΦΗ (Α’ Όμιλος) και Πανιώνιος – ΠΑΣ Φοίβος (Β’ Όμιλος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και τα στοιχεία των αγώνων της 14ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στους δύο Ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 6-9. Οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 1-2, 0-4. ΓΣ Ηλιούπολης: Φλώρος Αν. 2, Κοντονής Δ. 1, Γεωργιάδης 1, Δραγώνας Ε. 1, Κοντονής Αν. 1. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Χριστοφίδης 3, Λάππας 2, Πάλιος 1, Τούμπουρος 1, Τασσόπουλος 1, Γκιτσάκης 1

ΟΦΗ – ΜΙΛΩΝ 7-8. Οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 2-2, 2-2. ΟΦΗ: Μανιουδάκης 2, Βασιλάκης 1, Ιερωνυμάκης 1, Γιανναδάκης 1, Γιγουρτάκης 2. ΜΙΛΩΝ: Κοκκάλας 2, Πετρόπουλος 2, Σταυρόπουλος 3, Μανώλης 1.

Ο αγώνας ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΕΔΩ.

Το ματς ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ θα διεξαχθεί στις 18 Μαϊου.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3-12.Οκτάλεπτα: 1-1, 0-3, 1-4, 1-4. ΠΑΣ Φοίβος: Κανδύλας 1, Ταβακόπουλος 1, Μπόλκας 1. ΝΟ Λάρισας: Μεταξιώτης 1, Μοδέστου 1, Δανιήλ 1, Καραλής 1, Ζαφειρίου 1, Γλουμής 2, Μαρτζούχος 1, Θεοδωρόπουλος 2, Αλεξανδρής 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 10-4.Οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 3-1, 2-1. Πανιώνιος: Ζουρίδης 2, Δημακόπουλος 3, Καρακάσης 3, Παπαδόπουλος Θ. 1, Βέκκος 1. ΝΕ Πατρών: Τουλγαρίδης 1, Δουρίδας 2, Φύκουρας 1.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 7-5. Οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 1-1, 2-2. Άρης: Παπαθεοδώρου 2, Μουστεράκης 1, Αρώνης 1, Σολογάνης 2, Σιώπκας 1. Νηρέας Γέρακα: Παπαδόπουλος Π. 2, Δανούρδης 1, Κολυβάς 2.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 12-8.Οκτάλεπτα: 7-3, 0-2, 2-2, 3-1. ΝΟ Πατρών: Πολάτος 1, Κανελλόπουλος 3, Ανδρικόπουλος 2, Δίπλαρος 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Φιρφιλιώνης 3. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 2, Λέτσιος 3, Μαρινάγης 2, Ανδρής 1.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (14 αγ.):

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  187-59   36  (12 αγ.)

2.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        126-104   29

3.ΜΙΛΩΝ               122-120   27

4.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    134-106   23

………………………………………………………

5.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   110-123   20

6.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.    86-153   11

7.ΟΦΗ                83-123   6  (13 αγ.)

8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    87-147   3  (13 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ. Εκκρεμεί το ματς της 14ης αγωνιστικής Παναθηναϊκός – ΝΟ Ρεθύμνου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (14 αγ.):

1.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ         148-66   37  (13 αγ.)

2.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ   127-94   32

3.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   129-95   30

4.ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ         128-105   21

……………………………………………..

5.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ       114-100   16

6.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ       127-123   15

7.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ        90-146   10

8.ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ      62-195   0  (13 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμεί η απόφαση του Αθλητικού Δικαστή για τον αγώνα ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (παρά το γεγονός ότι εκκρεμούν ακόμα τα ματς που προαναφέραμε, δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι στην τελική κατάταξη):

ΟΜΙΛΟΙ ΑΝΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο (σύνολο 8) συνεχίζουν στους δύο (2) Ομίλους Ανόδου,-μετά από κλήρωση που θα γίνει για να καταρτιστούν- στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος (14-16 Ιουνίου) με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 2, ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2, ΜΙΛΩΝ 1, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 1, ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 0, ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 0.

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου Ανόδου της Β’ Φάσης (σύνολο 4) συνεχίζουν στα πλέι οφ της Γ’ Φάσης (28-30 Ιουνίου) και οι υπόλοιπες (4) στους αγώνες Κατάταξης (5η – 8η θέση) τις ίδιες ημερομηνίες. Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων πλέι οφ Ανόδου αγωνίζονται στον Τελικό και οι ηττημένες για την 3η – 4η θέση (5-7 Ιουλίου). Οι ομάδες του Τελικού ανέρχονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΘΟΔΟΥ Β’ ΦΑΣΗΣ:

Οι υπόλοιπες ομάδες (σύνολο 8) των Ομίλων της Α’ Φάσης μετέχουν στον Όμιλο Καθόδου της Β’ Φάσης (14-16 Ιουνίου & 28-30 Ιουνίου), με την ακόλουθη βαθμολογία:

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ. 2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 2

ΟΦΗ 1

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 0

ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 0

Στη Β’ Εθνική υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες της κατάταξης

 

Facebook Comments