Ο Εθνικός ανεβαίνει και… ελπίζει!

Με ακόμη μια νίκη συνέχισε στη Β΄φάση της Α’ γυναικών ο Εθνικός Πειραιώς, ο οποίος έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στα Πλέι Οφ και ελπίζει στο καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, ενώ περιμένει την απόφαση για τον αγώνα ΑΝΟΓ – Εθνικός του Α’ γύρου που καθυστερεί αδικαιολόγητα και κανείς αρμόδιος δεν έχει πάρει θέση για την τύχη του (σ.σ Ο αγώνας είχε διακοπεί με το σκορ στο 11-11).

Τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη για την 9η αγωνιστική επικράτησαν του ΝΟ Λάρισας με 9-4 και έφτασαν τους 13 βαθμούς.

Ο «Αυτοκράτορας» προηγήθηκε στο ημίχρονο με 5-2 και διατήρησε το προβάδισμα μετά και την τρίτη περίοδο (6-3). Ο ΝΟ Λάρισας δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά και ο Εθνικός Πειραιά πήρε τη νίκη με 9-4. Πρώτη σκόρερ στον αγώνα αναδείχθηκε η Λογοθέτη με 3 τέρματα, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Ελένη Σωτηρέλη στο τέρμα των «κυανόλευκων».

Το απόγευμα στις 17:00 θα κριθεί η 2η θέση του Ομίλου, ανάμεσα σε Εθνικό και Νηρέα Χαλανδρίου, ενώ πρωτοπόρος παραμένει ο ΑΝΟΓ, ωστόσο μένει να δούμε την εξέλιξη του αγώνα που διακόπηκε στην πρεμιέρα του Α’ γύρου της Β’ φάσης, για να οριστικοποιηθεί η βαθμολογία.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 9-4

Τα οκτάλεπτα: 3-1 , 2-1 , 1-1 , 3-1

Εθνικός (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Μπερίκου 1, Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου 1, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 3, Πέττα 1, Κούμπρα, Ρουμελιώτη, Χάουτον 1, Ζαφειράκη, Αναγνώστου, Γκοτζιά

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Γούλα, Μπενέκου Ι., Τουλουμτζίδου 2, Πουστινίκοβα, Καριπίδου Μ. 2, Κολτσίδα, Λαμπρονίκου, Τερζή, Χασιώτη, Πατούνα, Πετάση, Τσιάρα, Καριπίδου Ηρ.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός