Ο δρόμος των μεταλλίων είναι ορθάνοιχτος! – Κέρδισε εύκολα και τη Γερμανία!

Μία Εθνική Ελλάδος άνετη και ωραία αλλά και απόλυτα σοβαρή κέρδισε τη Γερμανία με 16-8 και τώρα περιμένει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά!

Η Εθνική μας ομάδας γνωρίζοντας πως η Ιαπωνία αντιστάθηκε όσο χρειαζόταν στους Κροάτες, μπήκαν στο παιχνίδι από νωρίς με καθαρό μυαλό και ένταση στέλνοντας τη διαφορά από νωρίς σε πολυ υψηλά επίπεδα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 7 τερμάτων και τους διεθνείς μας να δείχνουν… τις διαθέσεις τους, όχι μόνο για το σημερινό παιχνίδι… Εξαιρετική για τρίτο συνεχόμενο ματς δείχνει πως κάτι πολύ καλό έχει ζυμωθεί» στις τάξεις της «Επίσημης Αγαπημένης». Το γεγονός ότι μπορούμε να μιλάμε ήδη από το τέλος της φάσης των ομίλων για μετάλλιο…δείχνει το τι έχει καταφέρει αυτή η ομάδα, δείχνει που μπορεί να φτάσει είτε αυτό συμβεί είτε όχι, γιατί είναι κάτι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο, ωστόσο ο δρόμος είναι ανοικτός, ή για να είμαστε ακριβείς τον ανοίξανε οι διεθνείς μας!

Η Εθνική μας πλέον περιμένει στους 8 να αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΗΠΑ – Νότια Αφρική.

Σημερινός πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με 5 τέρματα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική μας ομάδα στην πρώτη της επίθεση να σκοράρει με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να σκοράρει από το 3 και να κάνει το 1-0. Το δεύτερο τέρμα ήρθε με μία λόμπα του Στέλιου Αργυρόπουλου από το 4 στο 6:12. Απίστευτο ξεκίνημα για την Εθνική αφού ο Ντίνος Γενηδουνιάς με άμεση εκτέλεση, εκμεταλλευόμενος το κενό στην γερμανική άμυνα έκανε το 3-0 και ανάγκασε τον προπονητή της Γερμανίας να καλέσει τάιμ άουτ προκειμένου να «κόψει» το ρυθμό. Εξαιρετικές τοποθετήσεις στο ξεκίνημα είχε για άλλη μία φορά ο Μάνος Ζερδεβάς ο οποίος είχε 3/3 αποκρούσεις. Φυσικά ο Σένκελ ήταν εξίσου εντυπωσιακός στο ξεκίνημα και κράτησε το σκορ όσο πιο χαμηλά μπορούσε. Το πρώτο γκολ για τη Γερμανία ήρθε στο 1:34 με τον Στρελέζκι να σκοράρει στον παραπάνω. Η «Γαλανόλευκη» όμως απάντησε αμέσως με τον Ντίνο Γενηδουνιά να σκοράρει ξανά, από την περιφέρεια στο 1:08 με εξαιρετικό σουτ.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε…όπως και το πρώτο. Η Εθνική μας στην πρώτη της επίθεση βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Στάθη Καλογερόπουλο να περνάει την μπάλα κάτω από τα μπλοκ και να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω κάνοντας το 5-1. Ωστόσο η ασταμάτητη ομάδα του Θοδωρή Βλάχου σκόραρε ξανά με τον Γενηδουνιά να κάνει χατ-τρικ και παράλληλα το 6-1. Η Γερμανία βρήκε σκορ μετά από ώρα με ένα εξαιρετικό τέρμα του Μπόζιτς από τη γωνία. Όμως ο Νικολαϊδης κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Γιάννης Φουντούλης. Ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου με ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ στέλνοντας της διαφορά στα 6 γκολ. Η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο με τον Δημήτρη Νικολαϊδη να σκοράρει από τα δύο μέτρα και να κλείνει το ημίχρονο με 9-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια της Εθνικής μας. Από ότι φάνηκε η Ελλάδα δε θα έβγαζε το πόδι από το γκάζι καθώς στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου έπειτα από σεμιναριακή κυκλοφορία της μπάλας ο Κώστας Κάκκαρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σένκελ κάνοντας το 10-2 ενώ το 11-2 ήρθε αμέσως μετά στον παίκτη παραπάνω με τον Στάθη Καλογερόπουλο να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα. Οι Γερμανοί έκαναν τη δική τους μίνι αντεπίθεση κάνοντας το 11-3 και το 11-4. Ο Δημήτρης Νικολαϊδης κέρδισε ξανά πέναλτι και ο αρχηγός της ομάδας εκτέλεσε ξανά με την ίδια κατάληξη κάνοντας το 12-4. Σε εκείνο το σημείο ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος έκανε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις και στη συνέχεια ο Δημήτρης Νικολαΐδης με εξαιρετικό γύρισμα έκανε το 13-4.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε…μαντέψτε πως! Με γκολ για την Εθνική μας στην πρώτη της επίθεση. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς σκόραρε στον παραπάνω και μάλιστα το επανέλαβε 1 λεπτό μετά φτάνοντας τα 5 τέρματα. Απίστευτη φάση στο 5:23 αφού  η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έβγαλε άμυνα σε τριπλό λιγότερο. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Άγγελος Βλαχόπουλος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σένκελ στο σουτ του Δερβίση και σκόραρε προ κενής εστίας άμεσα από τα έξι μέτρα. Η Γερμανία βρήκε σκορ μετά από ώρα και μείωσε σε 16-7. Οι Γερμανοί μείωσαν κι άλλο κάνοντας το 16-8 από την περιφέρεια.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-1, 5-2, 3-4

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 2, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: (Πέταρ Πόρομπιτς) Σένκελ, Μπόζιτς 2, Κόρμπελ 1, Ρότερμουντ, Σούτσε 1, Γιούνγκλινγκ, Στρελέζκι 1, Κούπερς, Ντολφ, Κούμπις 1, Σίπερ, Γκάνσεν 1, Γκοτζ