Ο Απόλλωνας αποχαιρέτησε την Ευρώπη στο… σπίτι του μαχόμενος

by Μάνος Φυρογένης

Η… μοίρα του φετινού Απόλλωνα της Ευρώπης επιβεβαιώθηκα για μία ακόμα φορά. Η «αμφίβια ελαφρά ταξιαρχία» πάλεψε μπροστά στον κόσμο της παρόλα αυτά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χόνβεντ (10-11) για την 5η αγωνιστική του LEN EuroCup και παρέμεινε χωρίς βαθμό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σαβόνα κέρδισε τη Βάσας (16-13) και ανέβηκε στην κορυφή.

Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη ήθελαν να χαρίσουν μία νίκη στη φάση των ομίλων τόσο στους εαυτούς τους όσο και στον κόσμο της ομάδας, γνωρίζοντας ότι η μηδενική συγκομιδή βαθμών δεν ανταποκρίνεται στην ποιότητά τους.

Μετά το υπέρ τους 2-0 οι «κυανόλευκοι» είδαν την Χόνβεντ να σημειώνει πέντε αναπάντητα γκολ (εκμεταλλευόμενη και στιγμές ολιγωρίας στην άμυνα) και να προηγείται εκείνη με 5-2 στα 7:05 για το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 4-7.

Στην 3η περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Απόλλωνα που με ένα επί μέρους 4-2 μείωσε στα 1:15 με τον Μόκκα σε 9-8, προτού δεχτεί το 10ο γκολ στων Ούγγρων στον λιγότερο μόλις στα 10’’ για το τέλος της.

Παρά τη «ψυχρολουσία» του 10-8 ο Απόλλων μπήκε με ορμή στο 4ο οκτάλεπτο και «σφίγγοντας» ακόμη περισσότερο την άμυνά του μείωσε σε 10-9 στα 4:08 με τον Σολανάκη στον παραπάνω μετά από ασίστ του Χονδροκούκη. Κι ενώ πάλευε για την ισοφάριση υπήρξε ένα λανθασμένο σφύριγμα για βούλιαγμα της μπάλας στον Σουσιασβίλι που έφευγε στην κόντρα και ακολούθως το 9-11 στα 3:02 από τον Χέσελς.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και βγάζοντας δύο άμυνες στον λιγότερο μείωσαν σε 11-10 με τον Μπογκντάνοβιτς (κορυφαίος σκόρερ του αγώνα με 4 γκολ) στα 57’’ και έψαξαν την ισοφάριση κυριολεκτικά στο φινάλε με τον Γαρδίκα να ζητά πέναλτι σε προσπάθεια για σουτ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Το 10-11 παρέμεινε υπέρ της πολύ ποιοτικής Χονβεντ (8 βαθμούς έναντι 10 της Βάσας και 12 της Σαβόνα), με τους παίκτες του Απόλλωνα να αποχωρούν με το πικρό αίσθημα της ήττας για ένα ακόμη ματς στη φάση των ομίλων κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Στα κάποια από τα στατιστικά του αγώνα ο Απόλλων είχε 4/10 στον παραπάνω και η Χόνβεντ 3/5 και 1/1 πέναλτι.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – Χόνβεντ  10-11 (2-4, 2-3, 4-3, 2-1)

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης  (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 3, Καβουσανός

Χόνβεντ (Μάρτον Σίβος): Κάρντος, Κέβι, Ζεπφάλβι, Βάντοβιτς 2, Σούγκαρ, Φέγιος 1, Κις 1, Γκρέγκορ, Μπ. Χέσελς , Μπ. Έκλερ 3, Σιμόν 2, Σ. Χέσελς 2, Φάρκας