Ο ΑΝΟΓ ζωντανός! Κέρδισε στα πέναλτι τον Εθνικό!

Ο ΑΝΟΓ κατάφερε να κερδίσει στα πέναλτι τον Εθνικός Πειραιώς και έδωσε παράταση στην υπόθεση 3η θέση της Α1 γυναικών!

Θρίλερ το φινάλε του αγώνα και μεγάλες πρωταγωνίστριες οι Αρχοντάκη, Σωτηρέλη, με την τερματοφύλακα της Γλυφάδας να πιάνει δύο πέναλτι στην ψυχοφθόρο διαδικασία, έναντι ενός της πορτιέρο του «Αυτοκράτορα».

Η σειρά μεταφέρεται και πάλι στον Πειραιά, εκεί όπου αναμένεται ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Στα πέναλτι, Μπάξτερ και Λογοθέτη αστόχησαν για τις φιλοξενούμενες ενώ για τον ΑΝΟΓ δεν ευστόχησε η Τίνα Κοντογιάννη.

Οι κοπέλες του ΑΝΟΓ πιο ψύχραιμες, ευστόχησαν στις τέσσερις από τις πέντε εκτελέσεις, ενώ οι κυανόλευκες έχασαν δύο, ανάμεσά τους την τελευταία καθοριστική (σκόραραν για τον ΑΝΟΓ οι Καλαργυρού, Κοντονή, Μαμόγλου, Λούδη και για τον Εθνικό οι Μπενέκου, ΜακKί και Κατσίμπρη).

ΑΝΟΓ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 9-8 (5-5)

Πρώτο οκτάλεπτο: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με νευρικές επιθέσεις, έως ότου ανοίξει το σκορ με σκαστό σουτ η Αναστασία Καλαργυρού στο 5:36 για το 1-0.

Αρκετά λεπτά αργότερα η Μόργκαν Μπάξτερ με λόμπα ισοφάρισε σε 1-1 για τον Εθνικό Πειραιώς στο 2:50 της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, η Ιουλιάννα Κοντονή με όμορφο σουτ πέρασε τη μπάλα από το μπλοκ και έκανε το 2-1 της Γλυφάδας στο 1:50. Στη συνέχεια, η Ελένη Σωτηρέλη σταμάτησε σουτ της Γλυφάδας στο τελευταίο λεπτό του οκταλέπτου με το 2-1 να παραμένει και τον Κώστα Βαμβακάρη να καλεί τάιμ άουτ. Έπειτα η Νιαρχάκου κέρδισε την ποινή και η Κέλι ΜακΚί σκόραρε για το 2-2 του «Αυτοκράτορα».

Δεύτερο οκτάλεπτο: Οι δύο ομάδες συνέχισαν νευρικά στο δεύτερο οκτάλεπτο, με Αρχοντάκη και Σωτηρέλη να είναι πρωταγωνίστριες. Μάλιστα, κάθε ομάδα και από μια ευκαιρία με αριθμητικό πλεονέκτημα στη συνέχεια. Στο 3:19 η Μόργκαν Μπάξτερ αποβλήθηκε και ο Ορέστης Σαλάχας κάλεσε τάιμ άουτ. Στο παραπάνω, η ΈΛενα Γρηγοροπούλου έκανε το 3-2 από το δεύτερο δοκάρι. Μάλιστα, στο 1:16 η Κοντογιάννη με δυναμικό μπάσιμο σκόραρε για το 4-2 του ΑΝΟΓ στο δεύτερο οκτάλεπτο.

Τρίτο οκτάλεπτο: Στο 7:10 η Νιαρχάκου αποβλήθηκε στην αμυντική κόντρα, ωστόσο ο ΑΝΟΓ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Παρόλα αυτά, η Φραγκιουδάκη κέρδισε νέα ποινή, όμως η Μπενέκου έβγαλε το μπλοκ και παρέμεινε το 4-2. Σε δικό του παραπάνω, ο Εθνικός επίσης δεν έκανε σουτ, όμως στην επόμενη φάση η Τζελέπη παλικαρίσια πήρε πέναλτι και η ΜακΚί σκόραρε για το 4-3 του «Αυτοκράτορα» στο 4:30.

Στο 3:08 η Έλενα Κούβδου αποβλήθηκε για διαμαρτυρία από τον πάγκο του ΑΝΟΓ.

Στο 2:37 ο Εθνικός κέρδισε παραπάνω, ωστόσο η Αρχοντάκη απέκρουσε το σουτ της Τζελέπη, ενώ στη συνέχεια ο ΑΝΟΓ έχασε επίσης ευκαιρία. Στο τελευταίο λεπτό, η Μπενέκου κέρδισε την αποβολή, ωστόσο η Λογοθέτη σούταρε στο δοκάρι.

Τέταρτο οκτάλεπτο: Στο ξεκίνημα η Γρηγοροπούλου κέρδισε την ποινή, ωστόσο η Σωτηρέλη είπε «όχι» στη Μαμόγλου σε παίκτρια παραπάνω.

Στο 5:09 η Πηνελόπη Κόλλια κατάφερε να σκοράρει από πολύ μακριά στη λήξη της επίθεσης και έκανε το 5-43για τον ΑΝΟΓ.

Παρόλα αυτά, η Λογοθέτη με ένα φοβερό σουτ μείωσε σε 5-4 για τον Εθνικό Πειραιώς στην επόμενη επίθεση. Έπειτα η Σωτηρέλη απέκρουσε ξανά σουτ του ΑΝΟΓ, ενώ η Λογοθέτη είχε δοκάρι σε λόμπα στη συνέχεια.

Στο 3:05 η Ελευθερία Τζελέπη έφυγε στην κόντρα ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και το σκορ παρέμεινε 5-4.

Στο ένα λεπτό και πάλι η Λογοθέτη σκόραρε ένα μεγάλο γκολ και ισοφάρισε το σκορ σε 5-5!

Στα 34 δευτερόλεπτα η Φραγκιουδάκη κέρδισε αποβολή και ο Ορέστης Σαλάχας κάλεσε τάιμ άουτ.

Στο παραπάνω, η Σωτηρέλη «κατέβασε» το σουτ της Κοντονή και έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9-8 (κ.α. 5-5, 4-3 πέν.)

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-0, 0-1, 1-2, πέν. 4-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 2, Κολιτσοπούλου, Λούδη Ευα. 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια 1, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου 1, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη, Κοντονή 2, Κοντογιάννη 1, Καρίτσα, Γροζοπούλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Μπενέκου 1, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 2, Πέττα, Μακί 3, Μπάξτερ 1, Νιαρχάκου, Τζούρκα, Κατσιμπρή 1, Αναγνώστου.

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Βόσικας

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης