Ο Άγγελος θα διεκδικήσει αύριο το στέμμα από τη Βασίλισσα της Ευρώπης!

Η Προ Ρέκο έπαιξε σαν πραγματική Πρωταθλήτρια Ευρώπης που υπερασπίζεται τον τίτλο της και επικράτησε της Φερεντσβάρος με 10-7.

Μετά από το ονειρικό, το ασύλληπτο, αυτό το απερίγραπτο παιχνίδι που παρακολουθήσαμε ανάμεσα σε Μπρέσια και Νόβι Μπέογκραντ, όπου το αλάνθαστο χέρι του Άγγελου Βλαχόπουλου έκρινε το αγώνα, ακολούθησε μία ακόμα «Τιτανομαχία». Αυτή της Φερεντσβάρος με τη Προ Ρέκο. Το αγώνα σφύριξε ο Έλληνας διαιτητής Γιώργος Σταυρίδης υπό το κλίμα της πολύ ζεστής ατμόσφαιρας που δημιούργησαν οι φίλοι της Φερεντσβάρος, οι οποίοι έδειξαν με το τραγούδι τους για την ομάδα τους, παρά την ήττα, δε σταμάτησαν να φωνάζουν για την ομάδα με τα πράσινα και τα λευκά σκουφάκια που τους κάνει περήφανους. Βέβαια οι Ιταλοί δεν έδειξαν…επηρεασμένοι από την ατμόσφαιρα, και με στόφα Πρωταθλητή, κατάφεραν μετά το πρώτο οκτάλεπτο να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να φτάνουν στη νίκη με τον τρόπο με τον οποίο επέλεξαν, δεχόμενοι ελάχιστα γκολ και

Σε μία αναμέτρηση που η ποιότητα των πρωταγωνιστών δεν… χωράει στην πισίνα, η ομάδα του Σάντρο Σούκνο πήρε το προβάδισμα, ωστόσο οι Ούγγροι φάνηκαν υπερβολικά σκληροτράχηλοι και με όπλο την άμυνα τους πήραν ένα ισχνό προβάδισμα 2-1. Ωστόσο η αλήθεια είναι πως ο δεύτερος ημιτελικός στα πρώτα 13 αγωνιστικά λεπτά ήταν το πιο «κλειστό» από τα παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί στο Final 8 του Βελιγραδίου. Ωστόσο σε εκεί το σημείο, στα 3 λεπτά πριν το ημίχρονο, οι προσωπικότητες άρχισαν να βγαίνουν μπροστά, και επειδή καμία από τις δύο ομάδες δεν υπολείπεται σε αυτό τον τομέα, το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ με τον Ντάιλ Μερκούλοφ να κάνει τη μισή δουλειά για την ομάδα του, έχοντας 2/2 στο ημίχρονο, ωστόσο οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ιταλίας κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 5-4 μετά το πέρας των δύο πρώτων οκταλέπτων, με τον αρχηγό της Ρεκο Αλεξάνταρ Ίβοβιτς να σέρνει το χορό για την ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το ίδιο κλειστό με το υπόλοιπο παιχνίδι, μπορεί και περισσότερο αφού, με τους Ιταλούς να δίνουν αυτή τη φορά οι ίδιοι ένα…σεμινάριο άμυνας στην ομάδα του Ζόλτ Βάργκα, και μένοντας με 0 παθητικό για εξίμιση λεπτά και χτίζοντας ένα σερί 3-0 στο τρίτο οκτάλεπτο έφτασαν σε double score 8-4 και πήραν τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό και την υπεράσπιση του τίτλου τους. Το γόρδιο δεσμό για την επίθεση της Φερεντσβάρος μπορεί να έλυσε στο 1:35 πριν το τέλος του 3ου οκταλέπτου ο Μάρτον Βάμος, ωστόσο οι Ιταλοί ήταν αποφασισμένοι να μην παραιτηθούν των ηνίων του αγώνα με τον Χάλοκ να επιστρέφει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα με ωραίο τελείωμα από το φουνταριστό.
Στο τελευταίο μέρος καθόλου δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με την Ρέκο ελέγχει πλέον πλήρως την υπόθεση νίκη και τους Ούγγρους να μην καταφέρνουν κατι καλύτερο παρά την προσπάθεια στο τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-2, 4-1, 1-2