Με επτά (7) παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο (21-22/12) το 34ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Το Σάββατο ο Ηλυσιακός θα επιδιώξει να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον νεοφώτιστο ΝΟ Καλαμάς, ενώ ο ΓΣ Περιστερίου υποδέχεται ως φαβορί την εντυπωσιακή έως τώρα ΠΕΚΕΒ. Το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι είναι αυτό ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Τρίαινα Βούλας, με την ομάδα του Παναγιώτη Καλογιάννη και την «Ένωση» του Κωνσταντίνου Δάνδολου να δίνουν πάντα ωραίες μάχες και κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τις μεταξύ τους αναμετρήσεις πέρυσι στη Β’ κατηγορία. Για την Τρίαινα, πρόβλημα στον προσαγωγό αντιμετωπίζει ο τερματοφύλακας, Χάρης Αϊβαλιώτης που έχει χάσει ορισμένες προπονήσεις.

Επίσης, για το Βόρειο Όμιλο, ο Νηρέας Γέρακα του Τάσου Σχίζα υποδέχεται τον πρωτοπόρο ΟΥΚ Βόλου.

Την Κυριακή επίσης στη Νέα Σμύρνη ο Μίλωνας υποδέχεται την Ηλιούπολη σε ένα κρίσιμο ντέρμπι για τις δύο ομάδες που χρειάζονται βαθμούς, ενώ στην Πάτρα θα διεξαχθεί το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε ΝΟ Πατρών και ΝΕ Πατρών.

Τέλος, η ΑΕ Χαϊδαρίου του Θοδωρή Ανδρεάκου θα φιλοξενήσει τη μαχητική Λάρισα.

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 21/12

*Δημοτικό Ιλίσιο 15.00 ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Πολυχρονόπουλος, Στέλιος Μικεδάκης)

Παρατηρητής: Χρήστος Τσαρουχάς

*”Αντώνης Δημητρόπουλος”, Γλυφάδας 15.00 ΑΕΚ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ (Φάνης Ποσποτίκης, Χρήστος Κυράνης)

Παρατηρητής: Δημήτρης Ηλιάδης

*Δημοτικό Περιστερίου 16.00 ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ (Αλέξανδρος Χατζηγούλας, Γιάννης Αντζουλάκος)

Παρατηρητής: Μιχάλης Σκαλοχωρίτης

Κυριακή 22/12

*”Αντώνης Πεπανός”, Πάτρα 14.00 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Γιώργος Σταυρίδης, Μιχάλης Μπιράκης)

Παρατηρητής: Νίκος Βασιλείου

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 21/12

*Δημοτικό Γέρακα 14.00 ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Μπουδραμής, Γιώργος Θωμάς)

Παρατηρητής: Νίκος Σταυρόπουλος

Κυριακή 22/12

*Δημοτικό Νέας Σμύρνης 14.30 ΜΙΛΩΝ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Χρήστος Κουρτίδης, Ανδρέας Κατσώνης)

Παρατηρητής: Μανώλης Πατλάκας

*Δημοτικό Χαϊδαρίου 16.00 ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρία Δασκαλοπούλου, Γιώργος Στεφανάκης)

Παρατηρητής: Πάρης Χασεκίογλου

Την Πέμπτη (19/12): ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΟΦΘ 8-9

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1.ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 57-20 12

-.ΑΕΚ                    60-25 12

3.ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛ.   41-38 7

4.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ        48-42 6

………………………………………………..

-.ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ        37-43 6

6.ΠΕΚΕΒ               39-52 4

7.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        26-43 0

8.ΝΟ ΚΑΛ/ΤΑΣ       19-64 0

Επόμενη αγωνιστική (18-19/1): ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Πατρών, ΠΕΚΕΒ – ΝΟ Καλαμάτας, Τρίαινα Βούλας – Ηλυσιακός, ΝΕ Πατρών – ΑΕΚ (19/1)

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 45-29 12

-.ΟΦΘ            47-38 12

3.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 38-41 7

4.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 49-47 6

…………………………………………….

5.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ.  36-37 4

6.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   33-34 3

7.ΜΙΛΩΝ           33-42 2

8.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 23-36 1

Επόμενη αγωνιστική (19/1): ΓΣ Ηλιούπολης – Νηρέας Γέρακα, Άρης Θεσσαλονίκης – Μίλων, ΟΦΘ – ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου – ΑΕ Χαϊδαρίου

Facebook Comments