Ντέρμπι για τρία οκτάλεπτα και νικητής ο Πανιώνιος απέναντι στο ΝΟ Χίου

Σε μία αναμέτρηση η οποία ήταν ντέρμπι για τρία οκτάλεπτα, (6-6 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου) ο Πανιώνιος επικράτησε του ΝΟ Χίου με 15-9 στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης.

ΝΟ Χίου και Πανιώνιος έδωσαν μια πολύ όμορφο «μάχη», με τους «Νησιώτες» να ξεκινάνε πολύ δυναμικά και να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με 6-4. Σε εκείνο το σημείο ο «Ιστορικός» πίεσε αρκετά, έφτασε αρχικά στην ισοφάριση ενώ στο τελευταίο μέρος του αγωνα το σκορ άνοιξε αρκετά στο επιθετικό σκέλος με τους παίκτες του Κώστα Δήμου να βρίσκουν λύσεις και να φτάνουν στη νίκη χάρη σε ένα επιμέρους 9-3 υπέρ τους.

Η διακύμανση του αγώνα…

Στο πρώτο παραπάνω που κέρδισε ο Πανιώνιος με τον Άντρια Μπιτάτζε, το πρώτο σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Κώστα Δήμου σταμάτησε στον Γιάννη Καρακούρο, ενώ εν συνεχεία ο Νίκος Κοπελιάδης άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ στο 6:12. Αμέσως μετά ο Γιάννης Παπάκος κέρδισε ένα ακόμα παραπάνω για τους «Κυανέρυθρους», όμως ο πορτιέρε της Χίου απέκρουσε και πάλι. Στο 3:38 ήρθε τελικά το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, με τον Γρηγόρη Καπετανάκη, όμως το σύνολο του Γιώργου Ντόσκα απάντησε άμεσα με σουτ του Χαλατζιάν στον παραπάνω στο 3:03 για το 2-1. Ο ΝΟ Χίου συνέχισε δυναμικά βρίσκοντας αρχικά ισοφάριση με τον Ντομαγκόι Γιατσίνοβιτς να από κοντά στον παραπάνω έπειτα από ποινή που κέρδισε ο ίδιος και αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο ο Στάθης Χατζηστεφάνου έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους.

Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου, ο Γιάννης Καρακούρος πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε τετ α τετ απέναντι στον Αλέξανδρο Γούνα, ενώ σε λιγότερο αμέσως μετά απέκρουσε με το κεφάλι. Στο 5:28 ο Μιχάλης Βέκκος έφτασε τη διαφορά στα 2 γκολ, κάνοντας το 4-2 από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Σον Σπούνερ μείωσε άμεσα σε 4-3 από τα δύο μέτρα. Η ισοφάριση για τον «Ιστορικό» ήρθε από τα χέρια του Νίκου Κοπελιάδη, με δυνατό σουτ από την περιφέρεια. Ο Νίκος Καρακάσης στο 2:40 με ένα διαγώνιο σουτ από την περιφέρεια έδωσε ακόμα ένα προβάδισμα στην ομάδα του γράφοντας το 5-4, το οποίο έγινε 6-4 από τα χέρια του Μιχάλη Βέκκου στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νίκο Κοπελιάδη να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα του στο παιχνίδι στον παίκτη παραπάνω, και αμέσως μετά ο Σον Σπούνερ στην κόντρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 6-6. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Χίου έχασε δύο συνεχόμενα παραπάνω, ενώ εν συνεχεία ο Κώστας Δήμου κάλεσε τάιμ άουτ σε παραπάνω του Πανιωνίου με το σουτ του Γκιουβέτση να σταματάει στο δοκάρι και οι δύο ομάδες να ξεκινούν το παιχνίδι από το 0 στην τελευταία περίοδο.

Ο Πανιώνιος έβγαλε την πρώτη άμυνα του τελευταίου μέρους, με τον Γιώργο Καλαϊτζή να κερδίζει αποβολή και να σκοράρει ο ίδιος στην κόντρα για το 7-6, ενώ στη ακολούθως ο Άντρια Μπιτάτζε σκόραρε στον παραπάνω για το 8-6. Με ένα τρομερό σουτ, ο Μιχάλης Βέκκος μείωσε σε 8-7. Σε εκείνο το σημείο ο πάγκος του ΝΟ Χίου διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό, που δόθηκε αποβολή. Στην ίδια φάση ο Μπιτάτζε και πάλι στο παραπάνω έκανε το 9-7 και στη συνέχεια ο Κώστας Γκιουβέτσης με σκαστό σουτ έγραψε το 10-7 και αμέσως μετά ο Νταλάπας το 11-7 περνώντας τη μπάλα από το μπλοκ. Στο 2:59 ο Γούνας έκανε το 12-7 από κοντά ενώ ο ίδιος από το σημείο του πέναλτι έφτασε το σκορ στο 13-7. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος ο Σον Σπούνερ αποχώρησε από το παιχνίδι αφού μάτωσε στο στόμα έπειτα μια μονομαχία εντός νερού, ενώ κάτω από τα δοκάρια πέρασε ο Γιαννάρας για την ομάδα του Γιώργου Ντόσκα. Ο Κώστας Γκιουβέτσης με ακόμα ένα τέρμα με περιφερειακό σουτ έκανε το 14-7, με τον Στάθη Χατζηστεφάνου να μειώνει σε 14-8 στην κόντρα. Ο Αλέξανδρος Γούνας 13″ πριν τη λήξη πήγε το σκορ στο 15-8 και ο Αμπαζής έκανε το τελικό 15-9.

Τα γκολ όπως τα μέτρησε το AQF24:

ΝΟ Χίου: Γιατσίνοβιτς 1, Χαλατζιάν 1, Καρακάσης 1, Χατζηστεφάνου 2, Βέκκος 3, Αμπαζής 1.

Πανιώνιος: Κοπελιάδης 3, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάτζε 2, Καλαϊτζής 1, Γούνας 3, Νταλάπας 1, Σπούνερ 2, Καπετανάκης 1.