Ντέρμπι για γερά νεύρα και κυρίαρχος ο… ΑΝΟΓ-iRepair!

Πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας για τον ΑΝΟΓ iRepair!

Άνοιξε η αυλαία του 22ου Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών με δυνατούς αγώνες και μεγάλα ντέρμπι!

Στο Παπαστράτειο Κολυμβητήριο, Εθνικός και ΑΝΟ Γλυφάδας έδωσαν την πρώτη τους μάχη στο πλαίσιο της 1ης Αγωνιστικής με τον αγώνα να είναι αναμφίβολα ντέρμπι από το πρώτο κιόλας δευτερόλεπτο. Ωστόσο, αλώβητη από αυτήν την άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση βγήκε η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας-iRepair, επικρατώντας εκτός έδρας με 10-7!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αμφότερες με πολύ υψηλό ρυθμό, δυνατές άμυνες και κατά συνέπεια, αρκετές ποινές! Το σκορ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού (0-1, 2-3) κινήθηκε χαμηλά χωρίς κάποιο καθοριστικό προβάδισμα για τον ΑΝΟ Γλυφάδας-iRepair ή τον Εθνικό. Παρόλα αυτά, ο «Αυτοκράτορας» φάνηκε να λυγίζει σταδιακά, καθώς η Γλυφάδα κατείχε το μομέντουμ σε πολλά διαστήματα.

Καθοριστικό για το αποτέλεσμα του αγώνα υπήρξε το 3ο οκτάλεπτο όπου ο ΑΝΟΓ iRepair ξέφυγε στο σκορ από το 5-5 σε 8-5, μέσα σε λίγα μόλις λεπτά, κλονίζοντας τον Εθνικό με τα διαδοχικά τέρματα που σημείωσαν οι παίκτριες του Ορέστη Σαλάχα, ειδικότερα η καταιγιστική Ειρήνη Νίνου (5 γκολ)!

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS – ΑΝΟΓ iRepair 7 – 10

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 3-4, 2-3

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS (Μάρκο Μίτσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Χαραλαμπίδη Ι., Ελληνιάδη 1, Κοντονή 2, Μπάκοτς, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ. 2, Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Στ. 2, Λαλούση, Μπερίκου, Φερεντίνου, Γκότσια, Καραμπέτσου

ΑΝΟΓ iRepair (Ορέστης Σαλάχας): Γκανγκλ, Νίνου Π., Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 2, Νίνου Ε. 5, Αντωνιάδη, Βόγκα, Κούλχας 1, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου