Ντέρμπι, φοβερός Χόλαντ και πρώτο βήμα για το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Πρώτο βήμα για την πρόκριση του στο ζευγάρι διεκδίκησης της 5ης θέσης και του Ευρωπαϊκού εισιτηρίου έκανε η ομάδα του Περιστερίου, ύστερα από ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι για περίπου 2 οκτάλεπτα, όπου πρωταγωνίστριες ήταν οι άμυνες, καθώς και οι δύο πορτιέρε των ομάδων, Ντρου Χόλαντ και Ντιμίτρι Ριστίσεβιτς. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη στις 17:00 στην έδρα του Παναθηναϊκού.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 11-7

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Κώστα Λούδη μπήκε δυνατά και προγήθηκε 2-0 με γκολ από τον Τοράκη από την περιφέρεια και τον Ναγκλ από τα 2μ, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με δύο διαδοχικά γκολ του Μάριου Χατζηγούλα, αμφότερα σε παίκτη παραπάνω. Το Περιστέρι μπήκε ξανά μπροστά με γκολ σε παίκτη παραπάνω από τον Χρήστο Μπιτσάκο, με το 3-2 να είναι το σκορ του πρώτου οκταλέπτου, με τους Χόλαντ και Ριστίσεβιτς να έχουν αρχίσει το παιχνίδι εξαιρετικά. Εν συνεχεία, στη 2η περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν ακόμη περισσότερο, ενώ σε υψηλή απόδοση συνέχισαν οι δύο πορτιέρο, με τον Κουκουμάκη να σκοράρει τρία λεπτά πριν το τέλος του οκταλέπτου για το 4-2, ενώ σε εκείνο το σημείο ο Χόλαντ απέκρουσε πέναλτι του Δερμιτζάκη. Εν τούτοις, με νέο πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Άτζιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 4-3. Στη συνέχεια, σε παίκτη παραπάνω που κέρδισε ο Φώσκολος, ο Καρούντζος κατάφερε με ένα φοβερό σουτ να σκοράρει για το 5-3 του ΓΣΠ στο ημίχρονο.

Στο 3ο οκτάλεπτο, ο Ντου Χόλαντ συνέχιζε να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση, όμως ο Άτζιτς εκ νέου βρήκε τον τρόπο να μειώσει από την περιφέρεια σε 5-4 για τον Παναθηναϊκό. Η απάντηση για το Περιστέρι ήρθε σε παίκτη παραπάνω με τον Σαμ Ναγκλ να γράφει το 6-4, που ήταν το σκορ του 3ου οκταλέπτου. Στο 4ο οκτάλεπτο, ο Φώσκολος από τα 2μ, έγραψε το 7-4 για το Περιστέρι από ασίστ του Χρυσοσπάθη, ενώ στο 5:49 ο Καζάζης… με οβίδα από την περιφέρεια έγραψε το 8-4 για το Περιστέρι του Λούδη. Στο 4:58 ο Φώσκολος κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος σκόραρε για το 9-4, με τον Παναθηναϊκό του Μάζη να απαντάει με τον Αλβέρτη να μειώνει από το δοκάρι για το 9-5, ενώ ο Άτζιτς μείωσε σε 9-6 λίγο αργότερα. Το Περιστέρι πέτυχε ακόμη ένα γκολ με γυριστό του Ναγκλ για το 10-6, με τον Χατζηγούλα να μειώνει σε 10-7, με ακόμη ένα γκολ του στο παιχνίδι. Στη συνέχεια σε κόντρα 2v1, ο Γερακούδης με τον Ναγκλ συνεργάστηκαν για το 11-7 του Αυστραλού.

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 1-1, 5-3.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης 1, Τοράκης 1, Πρέκας, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 2, Χρυσοσπάθης, Τσαχιλίδης, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ 4, Μπιτσάκος Ανδρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Θανάσης Ηρειώτης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Σιαμάς Γ., Δευτεραίος, Τόττης, Άντζιτς 3, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 3, Δερμιτζάκης, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Ζερβουδάκης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Φίλιππος Κούκιος