ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ, στα πέναλτι και 3ος ο Απόλλωνας!

Συγκλονιστικό ντέρμπι στην αναμέτρηση του ΓΣ Περιστερίου και του Απόλλωνα Σμύρνης, για τη μάχη της κατάκτησης της 3ης θέσης της Α1 ανδρών! Η ομάδα του Κώστα Λούδη με την πλάτη στον τοίχο υποδέχθηκε τους παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη στη «Χωράφα», με τη σειρά να βρίσκεται στο 1-0 από τον αγώνα στου Γουδή και έδειξε ότι δεν θα έπεφτε αμαχητί σε καμία περίπτωση!

Ύστερα από μια φοβερή εξέλιξη στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με το σκορ της κανονικής διάρκειας να είναι το 11-11, σε ένα από τα καλύτερα και πιο έντονα παιχνίδια της φετινής περιόδου και φυσικά των Πλέι Οφ.

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία, ο Απόλλωνας κατέκτησε την 3η θέση του πρωταθλήματος με σκορ 4-2 στα πέναλτι και τον Αλέξανδρο Γούνα να είναι ο λυτρωτής της «ελαφράς ταξιαρχίας» σκοράροντας στο τελευταίο πέναλτι (τελικό σκορ 13-15). Δύο αποκρούσεις πέναλτι ο εξαιρετικός Κώστας Γαλανίδης!

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μοσκόφ έκανε το 11-12, ο Τζώρτζης το 12-12, ο Αλαμάνος το 12-13, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κουκουμάκη, ο Σολανάκης έστειλε στο δοκάρι το πέναλτι, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κλήμου, ο Γωνιωτάκης έγραψε το 12-14, ο Φάρμερ μείωσε σε 13-14, ενώ την τελευταία εκτέλεση ανέλαβε ο Γούνας που έγραψε το τελικό σκορ.

Όπως αντιλαμβάνεστε η ένταση δεν έλειψε κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και μετά τη λήξη της, ενώ μετά την αναμέτρηση έγινε η απονομή των μεταλλίων στην ομάδα του Απόλλωνα για την 3η θέση, ενώ αυτή είναι η πρώτη επιτυχία του Νικόλα Δεληγιάννη ως προπονητής ομάδας ανδρών, στην παρθενική του προσπάθεια στην κορυφαία κατηγορία.

Στο 4:19 της 4ης περιόδου αποβλήθηκε ο προπονητής του Απόλλωνα, Νίκος Δεληγιάννης, για έντονες διαμαρτυρίες στις αποφάσεις των διαιτητών, ενώ είχε προηγηθεί κίτρινη για τον ίδιο λόγο.

Όσον αφορά την κανονική διάρκεια, το Περιστέρι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, με τον Γούνα να μειώνει στα 40 δευτερόλεπτα, ενώ στο 3ο οκτάλεπτο η φοβερή φετινή ομάδα του Λούδη ήταν ξανά μπροστά με σκορ 9-8 και σκόρερ τον Νίκο Γερακούδη 2:43 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Στην έσχατη περίοδο, ο Γούνας ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Μιρόνοφ έκανε το 10-9 για να απαντήσει ο Γούνας για το 10-10. Ο Νίκολα Μοσκόφ έγραψε το 10-11 στο 1:17 πριν το τέλος, όμως το πολύ σκληρό για να πεθάνει Περιστέρι ισοφάρισε 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 11-11 με τον Κώστα Κουκουμάκη.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 13-15 (κ.δ 11-11)

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 3-3, 2-3

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς Π., Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Αγκόρτσας 1, Καρούντζος 4, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης 1, Τσαγκάρης 1, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 1, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Κίτσς, Τοράκης, Μοσκόφ 4, Βιτέλλας, Μπόουεν 1, Γούνας 5, Γωνιωτάκης 2, Σολανάκης 2, Καβουσάνος, Φέγγος, Τροβάς.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης