ΝΟ Βουλιαγμένης: «Μπέμπηδες» όνειρο, διέλυσαν την Κουίντο και συνεχίζουν στους Ομίλους!

Έχε το νου στου στο παιδί γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα!

by Μάνος Φυρογένης

Το τοπίο ειδυλλιακό όπως και η σπουδαία προσπάθεια των «μπέμπηδων» του Βουγιασίνοβιτς μέσα στο νερό. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης πήρε την απόφαση να ρίξει ακόμα περισσότερο το μέσο όρο ηλικίας ρίχνοντας στα βαθιά, όπως συνηθίζει, τα δικά του παιδιά και αρχικά δικαιώθηκε.

Η νοτισμένη με το ευρωπαϊκό DNA Βουλιαγμένη θα είναι στους Ομίλους του LEN EuroCup αφού κρατούσε το καλύτερό της παιχνίδι στον προκριματικό για το τέλος. Φανταστικό δεύτερο ημίχρονο από τον ΝΟΒ στη Βαρεκλώνη απέναντι στην ομάδα της Γένοβα που έβγαλε το… λάδι στην οικοδέσποινα λίγες ώρες νωρίτερα και άνετη πρόκριση στο κυρίως μενού της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Βράχος ο Ανδρεάδης κάτω από τα γκολπόστ, συγκινητικός ο ασταμάτητος Τόττης που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 5 γκολ και δείχνει σε αυτό το ξεκίνημα της περιόδου πως έχει ταιριάξει… γάντι με τη φιλοσοφία και τον τρόπο παιχνιδιού του ΝΟ Βουλιαγμένης.

Άξιος συμπαραστάτης, η… κολώνα και αρχηγός Στάθης Καλογερόπουλος. Να υπενθυμίσουμε πως ο ΝΟΒ τα κατάφερε χωρίς τον τραυματία Χαλυβόπουλο και ενώ ο μέσος όρος ηλικίας του ρόστερ βρίσκεται κάτω από τα 20 έτη.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΚΟΥΙΝΤΟ 15-8

Πολύ ανταγωνιστικό το πρώτο ημίχρονο, μοιρασιά στην ανάπαυλα. Μία σου και μία μου για ΝΟ Βουλιαγμένης και Κουίντο με τα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα να εξελίσσονται σε ντέρμπι.

Μάλλον αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα ο ΝΟΒ και βρέθηκε να χάνει με 3-0 όμως μάζεψε γρήγορα το σκορ με τρία αναπάντητα γκολ της μοναδικής φετινής της μεταγραφής, Γιάννη Τόττη.

Κι αν στο πρώτο μέρος όλα έδειχναν πως θα κριθούν στην κόψη του ξυραφιού, το αφήγημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε μία άκρως διαφορετική πλοκή. Φοβερή εμφάνιση από τους πιτσιρικάδες του Βουγιασίνοβιτς που έλαμψαν στο νερό. Ο εξαιρετικός Καλογερόπουλος πήρε τη… μπαγκέτα του εκτελεστή από τον Τόττη, ο Ανδρεάδης έμοιαζε με… βουνό κάτω από τα γκολπόστ και το 6-6 έγινε 12-7 μέσα σε μια περίοδο για να διώξει η Βουλιαγμένη το άγχος πολύ πριν το φινάλε.

Η ευάλωτη στο πρώτο μέρος άμυνα έγινε «όπλο» στο δεύτερο ημίχρονο επιτρέποντας μόλις δύο γκολ (και αυτά με πέναλτι) σε 16 λεπτά κι έτσι φυσιολογικά και αναμενόμενα έφτασε ο ΝΟΒ διά περιπάτου στο θρίαμβο για το τελικό 15-8 που διαμορφώθηκε ένα λεπτό πριν ακουστεί η… χοντρή κυρία.

Οι “μπέμπηδες” μάλιστα πήραν μία σημαντική διαφορά τερμάτων, που τους εξασφαλίζει την πρόκριση, ακόμη και στο ακραίο ενδεχόμενο της τριπλής ισοβαθμίας στην κορυφή του ομίλου, η οποία θα προκύψει αν, στον αγώνα που ακολουθεί, η Σολάρις Σίμπενικ νικήσει την οικοδέσποινα Μπαρτσελόνα με δύο γκολ διαφορά.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 6-1, 3-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντο Βουγιασίνοβιτς): Ανδρεάδης, Θ. Καστρινάκης, Τόττης 5, Καλογερόπουλος 4, Αλμύρας 1, Ούμποβιτς, Χατζής, Γούντχεντ, Ν. Καστρινάκης 1, Λεγάκης, Σπάχιτς 3, Γιαννάτος 1, Λεβαντής.