Νίκολα Βούκσεβιτς στο Aquafeed24: «Το καλύτερο μας παιχνίδι έως τώρα»!

Ο φουνταριστός της ΑΕΚ μιλά για την μεγάλη νίκη της «Ένωσης» επί του Περιστερίου στην αυλαία της Β΄φάσης!

Σκορ…ποδοσφαιρικό μέχρι το ημίχρονο, αποβολές και ο Κώστας Φλέγκας «ογκόλιθος» στο τέρμα ήταν μερικά από τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΓΣ Περιστερίου στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης, στην 1η αγωνιστική της Β΄φάσης στην Α1 ανδρών, με την «Ένωση» να αποσπά το τρίποντο από τους Περιστεριώτες, επικρατώντας με τελικό σκορ 6-5. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι, η άμυνά της ήταν υποδειγματική, ενώ  το Περιστέρι κατάφερε να φέρει μόλις μία φορά το παιχνίδι στα ίσα με το 3-3 στην τρίτη περίοδο.

Χαρακτηριστικό της πολύ δυνατής άμυνας της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν ότι το πρώτο γκολ επήλθε ύστερα από περίπου 14 λεπτά παιχνιδιού με εύστοχο πέναλτι. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο στην Β’ φάση του πρωταθλήματος, ενώ αναμένεται να δούμε αν το επόμενο Σάββατο (26/02) θα καταφέρουν να διατηρήσουν την καλή εικόνα τους έως τώρα, αντιμετωπίζοντας τον Υδραϊκό στον Άλιμο, που προέρχεται επίσης από νίκη, επί του Εθνικού.

Ο Μαυροβούνιος φουνταριστός της «Ένωσης», Νίκολα Βούκσεβιτς, μίλησε αποκλειστικά στο Aquafeed24 για την μεγάλη νίκη της ομάδας του στην πρεμιέρα της Β’ φάσης.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Πρώτα απ΄όλα, θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα μου. Σε ένα πολύ έντονο και υψηλής ποιότητας παιχνίδι, και στις τέσσερις περιόδους, ίσως μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερό μας παιχνίδι έως τώρα. Παίξαμε εναντίον μίας πολύ ποιοτικής ομάδας, με πολλές δυνατότητες στο ρόστερ της, παίζουν πολύ σωματικό παιχνίδι, το οποίο μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα για εμάς, αλλά τώρα δείξαμε χαρακτήρα και είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου. Ξεκινήσαμε απίστευτα καλά, δεχθήκαμε το πρώτο γκολ από το πέναλτι σχεδόν στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Παίξαμε ενάντια στο Περιστέρι, που έχει πολλούς σουτέρ στην ομάδα και όλοι ξέρουν ο ένας τον άλλον, τους κρατήσαμε στα μηδέν γκολ με το ενεργό παιχνίδι, είναι αρκετά αξιοσημείωτο, οφείλω να πω. Από όταν ξεκινήσαμε το παιχνίδι, ήμασταν πάντα μπροστά και, ξέρεις, δεν είναι πάντα εύκολο όταν είσαι συνέχεια πίσω και πρέπει να τρέξεις και να βιαστείς να προλάβεις το αποτέλεσμα. Ήμασταν επίσης πολύ καλοί στον παίκτη λιγότερο σε όλο το παιχνίδι, οπότε είμαι πολύ περήφανος».