Νίκησε τη Βουλιαγμένη σε δυνατό παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Μία πολύ δυνατή μάχη έδωσαν για τη δεύτερη αγωνιστική του group D του Women’s Champions League, Ολυμπιακός και ΝΟ Βουλιαγμένης με τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης να επικρατούν με 12-10 και να προκρίνονται στην επόμενη φάση.

Τέσσερα εντελώς ξεχωριστά οκτάλεπτα είχε η «ελληνική» μάχη επί ιταλικού εδάφους. Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη σε σκορ και εικόνα, ενώ στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός με τρομερή άμυνα, έκανε σερί παίρνοντας διαφορά τεσσάρων τερμάτων. Σε εκείνο το σημείο οι αθλήτριες της Κικής Λιόση, πραγματοποίησαν το καλύτερο τους επιθετικό διάστημα κόβοντας τη διαφορά στη μέση, όμως στο τέλος οι «ερυθρόλευκες» με κάποια πολύ κρίσιμα γκολ κατάφεραν και πήραν τη νίκη. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ηταν η Κίρα Κρίστμας με 5 γκολ.

Το παιχνίδι…

Συναρπαστικό έμελλε να είναι το πρώτο οκτάλεπτο του σπουδαίου παιχνιδιού μεταξύ Ολυμπιακού και ΝΟ Βουλιαγμένης με την ομάδα της Κικής Λιόση να μπαίνει δυναμικά και να ανοίγει το σκορ με την Έιμι Ριτζ από το σημείο του πέναλτι. Ο Ολυμπιακός βρήκε άμεση απάντηση με την Κίρα Κρίστμας να εκτελεί άψογα για το 1-1, όμως η Έιμι Ριτζ απάντησε με τη σειρά της κάνοντας το 2-1 στο 4:43. Ο παίκτριες του Αλεξάνταρ Τσίριτς απάντησαν άμεσα με την Νικόλ Ελευθεριάδου, όμως ο ΝΟΒ ανέκτησε το προβάδισμα και πάλι με την Έλενα Ελληνιάδη σημαδεύει σωστά από το πέναλτι για το 3-2. Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη ισοφάρισε στον παίκτη παραπάνω, ενώ στη συνέχεια η Μαρίνα Κοτσιώνη πραγματοποίησε δύο σπουδαίες αποκρούσεις, μία σε πέναλτι και μία τετ α τετ διατηρώντας την ισοπαλία.

Το πρώτο ερυθρόλευκο προβαδισμα ήρθε δια χειρός Μαργαρίτας Πλευρίτου, με δυνατό σουτ, ενώ η Κίρα Κρίστμας στην επόμενη επίθεση έκανε το 5-3. Τρία περίπου αγωνιστικά λεπτά αργότερα, και ενώ εκατέρωθεν υπήρξαν εντυπωσιακές αποκρούσεις από Μαρίνα Κοτσιώνη και Ιωάννα Σταματοπούλου, η Ελευθερία Πλευρίτου «χτύπησε» στην κόντρα για το 6-3. Ακολούθως, το τελευταίο τέρμα του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε η Μαργαρίτα Πλευρίτου με δυνατό περιφερειακό σουτ κάνοντας το 7-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλήτριες της Κικής Λιόση πίεσαν, με την Αθηνά Γιαννοπούλου και την Έλενα Ελληνιάδη να σκοράρουν και τα πέντε τέρματα της ομάδας τους στην περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στα μισά, (10-8) με επιμέρους σκορ 5-3, ενώ για τις Πρωταθλήτριες Ευρώπης δύο τέρματα σημείωσε η Κίρα Κρίστμας και ένα η Ιωάννα Χυδηριώτη.

Στην εκκίνηση του τελευταίου μέρους, η Βουλιαγμένη έφτασε απόσταση αναπνοής με την Έλενα Ελληνιάδη να σκοράρει στον παραπάνω με μακρινό σουτ για το 10-9. Οι μάχες εντός του νερού ήταν πολύ δυνατές, με τις δύο ομαδες για μεγάλο διάστημα να μένουν χωρίς σκορ, όμως η Νικόλ Ελευθεριάδου έπειτα από αλλεπάλληλες προσποιήσεις πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα της δυόμιση λεπτά πριν την λήξη 12-10.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 0-4, 5-3, 2-2

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου 4, Ριτζ 2, Μαρκατσέλη, Κρασσά, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Σακάλογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Τορνάρου, Σάντα, Κρίστμας 5, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Διαιτητές: Βαρκόνι (Ουγγαρία), Ράκοβιτς (Σερβία)

Νωρίτερα: Ρόμα (Ιταλία)-Ντε Ζάαν (Ολλανδία) 13-6.