Ν. Παπασηφάκης στο #AQF24: «Θέλαμε πάρα πολύ την νίκη – Με βελτίωση μπορούμε να ανταγωνιστούμε κάθε ομάδα»!

Τρέλα με… κορδέλα στο Κραγκούγιεβατς! Πρώτη Αγωνιστική για τον Α’ Όμιλο του Champions League και πρώτος παλικαρίσιος βαθμός για την Βουλιαγμένη του Βουγιασίνοβιτς. Κατά γενική ομολογία, ο Ναυτικός Όμιλος ταξίδευε ως αουτσάιντερ στην Σερβία για πολλούς, όμως τα πράγματα ήρθαν έτσι που μια φράση γύριζε χθες έντονα στο νου μας… «Η Βουλιαγμένη ήρθε στην Ευρώπη για να μείνει»!

Η οικοδέσποινα και διαχρονικά σκληροτράχηλη ομάδα του Ούρος Στεβάνοβιτς, είχε μελετήσει λεπτομερώς το ελληνικό σύνολο, γεγονός που έμοιαζε να επιβεβαιώνεται με το επιμέρους 5-1 του πρώτου μισού υπέρ της Ραντνίτσκι. Στην πορεία βέβαια, οι φάσεις και τα σουτ ψυχολογίας βγήκαν για τον ΝΟΒ και η ολική ανατροπή ξεκίνησε με ένα 5-0(!) σερί, ερχόμενο από 3 τέρματα του Νικόλα Παπασηφάκη και δύο του Στάθη Καλογερόπουλου μέσα σε περίπου 5μιση λεπτά! Αποσυντονίζοντας σε μεγάλο βαθμό τους παίκτες του Κραγκούγιεβατς, η Βουλιαγμένη κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας στην 1η Αγωνιστική, διατηρώντας στο φινάλε του ματς την συνολική ψυχραιμία της, ενώ η ένταση χτύπησε κόκκινο όταν η Ραντνίτσικι προηγούνταν με 9-7 στα 03:34!

02:42 και 02:02… μόλις 40 δευτερόλεπτα διαφορά – αρκούσαν για να έρθει το 9-8 και το 9-9 δια χειρός Παπασηφάκη και να πανηγυρίσει ο ΝΟΒ μια ηχηρή ισοπαλία που μπορούσε να εξελιχθεί ακόμα και σε νίκη. Μιλώντας στο #Aquafeed24, ο MVP της αναμέτρησης και «πεντάσφαιρος» σκόρερ, αναφέρθηκε στην διακύμανση του παιχνιδιού και την γλυκόπικρη γεύση της ισοπαλίας, δεδομένου ότι ο Ναυτικός Όμιλος πίστεψε και ήθελε πολύ την χθεσινή νίκη! Επόμενος σταθμός του Champions League, το εντός έδρας ματς με την Μπαρτσελονέτα την Τρίτη 23/11.

«Ξέραμε από την αρχή ότι η Ραντνίτσκι είναι μια πολύ καλή ομάδα με πολύ δύσκολη έδρα. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι λίγο νωθρά, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 5-1, αλλά δείξαμε πολύ καλή αντίδραση μετά την δεύτερη περίοδο και καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία, θα ήμασταν ακόμα πιο χαρούμενοι αν είχαμε πάρει την νίκη. Κρατάμε ότι πήραμε τον πρώτο μας βαθμό στο Champions League και από εδώ και πέρα θέλουμε να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, ώστε να μπορέσουμε να κοιτάξουμε κάθε αντίπαλο στα μάτια και να δούμε που μπορούμε να φτάσουμε»!