Μονομαχία «δικεφάλων» και η ΑΕΚ νικήτρια!

Στην ΑΕΚ το ντέρμπι των «δικεφάλων» στην Ηλιούπολη!

Χαμένα πέναλτι, διπλές αποβολές και η μπίλια τελικά στους γηπεδούχους, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, με την «Ένωση» να επικρατεί τελικά με 9-7! Το παιχνίδι ήταν συνεχώς στα «κόκκινα», με την ένταση να κορυφώνεται και να υποδεικνύονται αρκετές ποινές, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός σε όλο το παιχνίδι και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ!

Η διακύμανση του αγώνα:

Η ΑΕΚ κέρδισε το πρώτο σπριντ και στην πρώτη επίθεση, ο Προσινικλής αποβλήθηκε, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ εμπόδισε την προσπάθεια του Βούκσεβιτς στο πρώτο δοκάρι, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τον Κούπμαν στην πρώτη του επίθεση, κάνοντας το 0-1 με σουτ από το 2. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με τον Τσαταλιό στο 4:30 με τρομερό σουτ από την ίδια θέση, κάνοντας το 1-1. Ο Καζάζης έκανε το 2-1 στο 3:14 με ωραίο σουτ από το 3, με τον Τσαταλιό να δίνει προβάδισμα δύο γκολ στο 2:28 στον παραπάνω, κάνοντας το 3-1. Ο Σαρησάβας μείωσε στο 1:30 πριν τη λήξη της περιόδου σε 3-2 με σουτ στον παραπάνω, με τον Βούκσεβιτς να κερδίζει πέναλτι στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ όμως οι διαιτητές να υποδεικνύουν αλλαγή στην εκτέλεση του Κριγιέστορατς και το οκτάλεπτο να λήγει 3-2.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κερδίζει το σπριντ και τον Τσαταλιό να σκοράρει και πάλι από το 2, κάνοντας το 4-2. Στο 3:32 πριν το ημίχρονο, ο Μαρινάγης με εντυπωσιακό γυριστό στα 2μ μείωσε σε 4-3, με τον Μιλάρντοβιτς να ισοφαρίζει σε 4-4 με σουτ από αριστερά 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κεχαλάρης έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και κέρδισε αποβολή, με τον Πολυμέρη Προσινικλή να δίνει προβάδισμα 5-4 σε κόντρα 3-2. Η ΑΕΚ απάντησε με εύστοχο πέναλτι του Τσαταλιού, ισοφαρίζοντας σε 5-5, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ασταμάτητος σήμερα Μιχάλης Τσαταλιός, σημείωσε το πέμπτο του γκολ στην πρώτη επίθεση της ΑΕΚ, δίνοντας προβάδισμα 6-5. Στο 4:59, ο Βούκσεβιτς, σημειώνοντας το γκολ της ημέρας, «έγραψε το 7-5 για την ΑΕΚ με γυριστό ψηλοκρεμαστό στα δύο μέτρα που αιφνιδίασε τον Αϊβαλιώτη! Στο 2:41, ο Μαρινάγης με ωραία ασίστ του Κεχαλάρη μείωσε σε 7-6 για τον ΠΑΟΚ, ενώ λίγο αργότερα, στο 1:28, υπήρξε ένταση μεταξύ του Τσαταλιού και του Κούπμαν, με τους δύο παίκτες να αποβάλλονται, ενώ αποβλήθηκε και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Νίκος Σαρησάβας με αντικατάσταση για διαμαρτυρία. Ο Δημήτρης Μάζης κάλεσε τάιμ άουτ, όμως η ΑΕΚ δεν πέτυχε κάποιο γκολ και στη συνέχεια κάλεσε τάιμ άουτ ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ δεν ευστόχησε στην επίθεσή του και το οκτάλεπτο έληξε 7-6.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε την πρώτη επίθεση και έχασε μεγάλη ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω, με την προσπάθεια του Πολυμέρη Προσινικλή στο δεύτερο δοκάρι να καταλήγει στο δοκάρι! Ο Παπούκας έδωσε…ανάσα νίκης στην ΑΕΚ, κάνοντας το 8-6 με σουτ μετά από μία ακόμα διπλή αποβολή, ενώ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στην επόμενη του επίθεση, με την εκτέλεση του Μιλάρντοβιτς να καταλήγει στο δοκάρι! Ο Κεχαλάρης, παρ’ όλα αυτά, κράτησε τον ΠΑΟΚ «ζωντανό», με ένα τρομερό σουτ σχεδόν πέντε λεπτά πριν τη λήξη, κάνοντας το 8-7. Στο 4:06, ο Πολυμέρης Προσινικλής αποβλήθηκε και ο Κριγιέστορατς έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΚ, με το 9-7 να γίνεται με σουτ από αριστερά! Ο ΠΑΟΚ κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι, με την εκτέλεση αυτή τη φορά του Κεχαλάρη να καταλήγει και πάλι στο δοκάρι! Στον εναπομείναντα χρόνο δε σημειώθηκε κάποιο γκολ και το παιχνίδι έληξε 9-7 υπέρ της ΑΕΚ.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 9-7

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 2-1, 2-1.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας 1, Κριγιέστορατς 1, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος, Τσιστράκης, Τσαταλιός 5, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος, Μανιουδάκης, Κατσινούλας, Ζώρζος.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μηλάς, Προσινικλής, Μαρινάγης Γ. 2, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 1, Μαραγκός, Μπαγλατζής, Προσινικλής 1, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Ιωσήφ, Καρατζάς.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κατσώνης