Μόνο υπερηφάνεια γι’ αυτά τα παιδιά – Τέταρτη στην Ευρώπη η Εθνική Νεών Ανδρών (VID)!

Η Εθνική μας έδειξε χαρακτήρα και στάθηκε στο ύψος της σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό παιχνίδι – “ride or die”. Ήταν ένας από τους αγώνες που αποδείχθηκε πως αυτή η ομάδα – με αυτά τα παιδιά – είναι ένα μοναδικό σύνολο που σε λίγα χρόνια θα μας απασχολεί ευχάριστα, μιας και τα περιθώρια εξέλιξης είναι τεράστια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιθυμούσε όσο τίποτα το Χάλκινο στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού και αυτό που γνωρίζαμε όλοι εξαρχής είναι πως η Ουγγαρία είναι μια ιδιαίτερη και επικίνδυνη ομάδα. Συγκεντρωμένοι, με ψυχή και ωραία ενέργεια στο νερό, οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα πάλεψαν μέχρι τέλους για το μετάλλιο και την 3η θέση, ωστόσο το ματς βρήκε νικητές τους Μαγυάρους με 10-7.

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν με ιδιαίτερη συγκέντρωση στο ματς, έδιναν βάση στην σωστή άμυνα και με καλά ζυγισμένες επιθέσεις εξάλειψαν το αρχικό προβάδισμα των Ούγγρων στο πρώτο οκτάλεπτο (2-1), φτάνοντας ακόμα και στο 4-2 λίγο πριν το ημίχρονο, το οποίο όμως βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες (5-5). Ομολογουμένως, το 3ο μέρος ήταν και το κρισιμότερο μέρος για την Εθνική μας – η Ουγγαρία εκμεταλλεύθηκε κάθε φάση και δημιούργησε ένα προβάδισμα που άγχωσε την Εθνική μας μπαίνοντας στο τελευταίο οκτάλεπτο όντας πίσω κατά δύο γκολ.

Η διακύμανση του αγώνα…

Χαμένη πρώτη επίθεση για την Ελλάδα, η οποία κέρδισε το πρώτο σπριντ του αγώνα και πίεσε αρκετά τους Μαγυάρους στην άμυνα, «έβγαλε» επίσης και τον παίκτη λιγότερο εξαιρετικά στα 06:31. Στα 05:30 και με την επίθεση της Ουγγαρίας σχεδόν να τελειώνει, ο Βίσμεγκ πήρε το σουτ από την περιφέρεια χωρίς φάουλ και βρήκε δίχτυα για το 1-0, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπαθούσε να βρει έξυπνες λύσεις για την ισοφάριση. Οι δύο ομάδες μετρούσαν σε αυτό το σημείο 0/1 στις επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στα 02:40 ο Ηλιόπουλος απέκρουσε τετ-α-τετ εξ επαφής, με έντονους πανηγυρισμούς που έστειλαν την Ελλάδα στην κόντρα, όπου και ο Αλμύρας κέρδισε πέναλτι! Το 1-1 για την ομάδα του Ηλία Μαχαίρα ήρθε από εύστοχη εκτέλεση του αρχηγού – Νίκου Γκίλλα (02:30). Λίγο αργότερα, η Ουγγαρία βρέθηκε μπροστά με το 2-1 στον παραπάνω από τον Βιγκβάρι ολοκληρώνοντας έτσι το πρώτο μέρος.

View this post on Instagram

A post shared by Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, η Εθνική μας με ωραία συνεργασία κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι το οποίο μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Νίκο Γκίλλα ξανά, φέρνοντας το ματς και πάλι στα ίσα για το 2-2 στα 06:54. Με τους Μαγυάρους να παίζουν ζώνη στον Αναστάση Μυρίλο, αφήνοντας περιθώριο στα ελληνικά σουτ, ο Λυκούδης δεν έχασε ευκαιρία και έβαλα την «Γαλανόλευκη» για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το 3-2 και σουτ βολίδα δοκάρι – μέσα στα 05:23! Μεταγενέστερα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα λειτούργησε άψογα στον παίκτη παραπάνω, με το 4-2 να έρχεται από τον Ανδρέα Αλμύρα στα 04:33! Μερικές φάσεις αργότερα, ο Βίσμεγκ σκόραρε για 2η φορά για την Ουγγαρία και μείωσε σε 4-3, ενώ το 4-4 για τους αντιπάλους ήρθε με… τυχερό σουτ – δοκάρι και μέσα, με την μπάλα να περνά οριακά την γραμμή της εστίας από τον Ζάλαϊ. Η Ελλάδα ωστόσο επεφύλασσε άμεσα απάντηση, με τον Γεωργαρά να πανηγυρίζει το προβάδισμα με 5-4 για την Εθνική μας στα 02:32. Μόλις δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (01:55), ο Τάτραϊ ισοφάρισε για τους Μαγυάρους διαμορφώνοντας το 5-5 και πηγαίνοντας έτσι στην «επανάληψη».

Προβάδισμα με 6-5 πέτυχαν οι Μαγυάροι στα πρώτα δευτερόλεπτα του 3ου οκταλέπτου, όπου κέρδισαν το σπριντ και τελείωσαν την φάση από τον φουνταριστό (Μεζάρος 07:41). Λίγο αργότερα, ο Βάργκα διεύρυνε την διαφορά σε 7-5 βάζοντας δύσκολα στους διεθνείς μας, με τον Ηλία Μαχαίρα να δέχεται κίτρινα κάρτα στα 05:22. Με το χρονόμετρο να δείχνει 02:46, η Ουγγαρία πέτυχε το 8ο της τέρμα με τον Ζάλαϊ για το 8-5, ωστόσο με ωραία κυκλοφορία στον παίκτη παραπάνω – η Ελλάδα μείωσε σε 8-6, δείχνοντας αντίδραση (02:18)!

Μπαίνοντας στο τελευταίο και καθοριστικότερο οκτάλεπτο, η Εθνική μας βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στα 06:56 και προσπάθησε να παίξει γρήγορα με τον φουνταριστό στην αλλαγή πάσας, ωστόσο ο Κανδανολέων που βρέθηκε με έναν παίκτη πάνω του και τον τερματοφύλακα σε έξοδο και δυνατή άμυνα στον Έλληνα αθλητή – σύμφωνα με τους διαιτητές – δεν κέρδισε ούτε καν… φάουλ, με το 8-6 να παραμένει. Ύστερα, η Ουγγαρία έπαιξε αντίστοιχα γρήγορα στον παραπάνω και πέτυχε το 9-6 με τον Βιγκβάρι στα 06:45, Στα 03:07 ο Πούρος κέρδισε με ωραία τοποθέτηση του σώματος το πέναλτι στην κόντρα και η μείωση για την Ελλάδα σε 9-7 ήρθε από εύστοχη εκτέλεση του Χρήστου Μπιτσάκου. Το ματς ωστόσο έκλεισε με ακόμα ένα τέρμα για την Ουγγαρία και το τελικό 10-7 από τον Μόλναρ (00:50).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10 – 7

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 3-1, 2-1

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντάνκα, Τάτραϊ 1, Μόλναρ 1, Λάκατος, Ζάλαϊ 2, Πέτο, Μεζάρος 1, Έκλερ, Κλαρ, Βιγκβάρι 2, Βίσμεγκ 2, Βάργκα 1, Κόβακς

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Λυκούδης 1, Γεωργαράς 2, Αλμύρας 1, Μπιτσάκος Α., Γκίλλας 2, Σπάχιτς, Μυρίλος, Πούρος, Μπιτσάκος Χρ. 1, Κανδανολέων, Ηλιόπουλος