Μόνο νίκες Ρέκο και Μαρσέιγ – Ήττα στις λεπτομέρειες για την Γιουγκ

Με την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ να ολοκληρώνεται εχθές (22/12), οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ομάδων για το 2021 λαμβάνουν τέλος!

Ολοκληρώθηκε εχθές (22/12) η 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών με τα παιχνίδια του Β’ ομίλου, αλλά και με το σε εκκρεμότητα από τον Α’ όμιλο παιχνίδι της Νόβι Μπέογκραντ με την Ντιναμό Τιφλίδας. Αυτά ήταν και τα τελευταία παιχνίδια για όλες τις ομάδες για το 2021 και πλέον οι παίκτες παίρνουν ένα μεγάλο ρεπό μέχρι τις 11 Ιανουαρίου και την 7η αγωνιστική. Τι ρεπό, δηλαδή, με προπόνηση θα περάσουν οι διακοπές των Χριστουγέννων…

Στο παιχνίδι για τον Α’ όμιλο στην Γεωργία, η Νόβι και ο Άγγελος ήταν ορμητικοί απέναντι στην Ντιναμό Τιφλίδας, της οποίας και επιβλήθηκαν με 17-8. Οι παίκτες του Βουγιασίνοβιτς προηγήθηκαν με 5-2 στην πρώτη περίοδο και 8-4 στο ημίχρονο και όντας μία ποιοτικά ανώτερη ομάδα κατάφεραν, όπως αναμενόταν, να πάρουν μία εύκολη νίκη, απέναντι στην Ντιναμό που δεν κατάφερε να πιάσει το ρυθμό τους σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, μάλιστα, ο Άγγελος Βλαχόπουλος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ, μαζί με τον συμπαίκτη του Νίκα Σουσιασβίλι, πετυχαίνοντας τρία γκολ ο καθένας. Με εξασφαλισμένη την πρόκρισή της στο Φάιναλ 8 ως διοργανώτρια, η Νόβι ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τις Φερεντσβάρος και Μπαρτσελονέτα, έχοντας δέκα βαθμούς και η ουραγός του ομίλου Ντιναμό παραμένει χωρίς βαθμό.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ – ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 7-18

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάντζε, Τκεσελασβίλι, Ντάντβανι 2, Ιμναϊσβίλι 1, Μπιτάντζε 2, Γέλατσα 1, Αντεϊσβίλι, Σάριτς, Ντζικτσιαρένκα, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 2, Αχβλεντιάνι, Γκβετάντζε

Νόβι Μπέογκραντ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Πιέτλοβιτς Γκ., Ράσοβιτς Σ. 2, Μάντιτς 2, Σουσιασβίλι 3, Βούτσινιτς 1, Μαρτίνοβιτς 1, Γκογκόφ 1, Γιάκσιτς 1, Πέρκοβιτς 1, Βλαχόπουλος 3, Ντράσοβιτς 2, Ράσοβιτς Β., Κοΐμπρα

Ως η μόνη ομάδα η οποία έχει σημειώσει μόνο νίκες έως τώρα έκλεισε το 2021 η Προ Ρέκο, η οποία διέλυσε το Αννόβερο με 20-7 στην Γερμανία. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενοι με 5-1 στην πρώτη περίοδο, με τους Γερμανούς να προβάλουν αντίσταση μόνο στην δεύτερη περίοδο, η οποία έληξε 4-4, χωρίς να καταφέρνουν στο υπόλοιπο παιχνίδι να κοντράρουν την Ρέκο. Κατέχοντας το απόλυτο των νικών 6/6, η Ρέκο βρίσκεται μόνη πρώτη στον όμιλο με 18 βαθμούς, ενώ το Αννόβερο στην πέμπτη θέση με πέντε.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 7-20

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μάτσαν 1, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ. 1, Ράντοβιτς 2, Μούσλιμ 2, Ναγκάεβ, Κούμπις, Ρότερμουντ, Σούτζε 1, Βίνκελχορστ, Γκετζ

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζαλάνκι 4, Κανέλλα 2, Γιάνγκερ 2, Μπερτόλι 1, Πρεσιούτι Ν. 2, Ετσενίκε 2, Ίβοβιτς 2, Βελόττο, Αϊκάρντι 2, Χάλλοκ 1, Νέγκρι

Με νίκη αποχαιρετά το 2021 και η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε της μαχητικής Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη, που σημείωσε ένα γκολ, με 12-7 στην Γαλλία. Οι οικοδεσπότες πήραν από νωρίς προβάδισμα 1-0 με έναν «κεραυνό» του Πρλαΐνοβιτς από την περιφέρεια, με την Σπαντάου να απαντά άμεσα για το 1-1 με τον Στρελέτζκι από αριστερά και τον Βερνό να διαμορφώνει το 2-1 της πρώτης περιόδου στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα από το δεύτερο δοκάρι. Η Σπαντάου ισοφάρισε άλλες δύο φορές με τον Στρελέτζκι στην δεύτερη περίοδο, την πρώτη στο 2-2 και έπειτα στο 4-4 με δύο τρομερά σουτ από την περιφέρεια. Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι με γκολ των Κρουσιγιά και Κοβάτσεβιτς κατάφεραν να προηγηθούν με 6-4 πριν το ημίχρονο. Το προβάδισμα της Μαρσέιγ αυξήθηκε σε 7-4 με τον Μπουέ στην τρίτη περίοδο, πριν ο Κόλοντ μειώσει σε 7-5 με πέναλτι. Από εκεί και έπειτα, η Μαρσέιγ κρατούσε συνεχώς τη διαφορά στα τέσσερα γκολ και πάνω, αν και νίκησε δυσκολότερα από ότι αναμενόταν. Έχοντας μόλις μία ήττα από την Ρέκο, η Μαρσέιγ βρίσκεται δεύτερη στον όμιλο με δεκαπέντε βαθμούς, ενώ η Σπαντάου στην έκτη θέση με τέσσερις.

ΜΑΡΣΕΙΓ – ΣΠΑΝΤΑΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 12-7

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Βανπεπερστράτε, Σπάιτς, Πρλαΐνοβιτς 2, Βερνό 3, Κρουσιγιά 3, Μπουέ 1, Μάριον – Βερνό 1, Κοβάτσεβιτς 1, Βουκίτσεβιτς, Μποντέγκας, Χοφχάνισιαν

Σπαντάου Βερολίνου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 1, Μπόζιτς, Τσουκ, Τκατς, Γιούνγκλινγκ, Στρελέτζκι 3, Ντέντοβιτς 1, Κίρου, Κόλοντ 1, Ρέστοβιτς 1, Σέκουλιτς, Βέρνετ

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε μέσα στην Κροατία η «ελληνική» Γιουγκ από την Όρβοσι, με την ουγγρική ομάδα να φεύγει με την νίκη 12-11. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 5-5 μέχρι το ημίχρονο, όταν ο Ντάλλα έδωσε προβάδισμα 5-6 στην Όρβοσι στην κόντρα, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να ισοφαρίζει άμεσα στον παραπάνω σε 6-6! Η Γιουγκ στη συνέχεια μπήκε μπροστά με 7-6 στο 5:56 με φοβερό γκολ του Ζούβελα στην διαγώνιο από αριστερά, όταν λίγο αργότερα, στο 3:44, ο Μάνχερτζ ισοφάρισε με δικό του τρομερό σουτ για το 7-7. Οι Ούγγροι έδειξαν έπειτα ότι ήρθαν για την νίκη, όπου με δύο γκολ του Τσατσόβσκι πέρασαν μπροστά με 9-7 πριν να λήξει η τρίτη περίοδος! Ο ίδιος, μάλιστα, που πρωταγωνίστησε στο συγκεκριμένο παιχνίδι σημειώνοντας πέντε γκολ, έκανε το 10-7 για την Όρβοσι στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Οι τρομεροί Έλληνες, όμως, ήταν εκεί για την ομάδα τους, και αρχικά ο Κώστας Κάκαρης στο δοκάρι μείωσε σε 10-8, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο να «θερίζει» την άμυνα της Όρβοσι, πετυχαίνοντας το 10-9 με σουτ ανάμεσα από τρία μπλοκ, και όλα αυτά σε ενάμισι λεπτό από την έναρξη της περιόδου! Ο Μάνχερτζ, στο 5:05, έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ, κάνοντας το 11-9, με ένα μεγάλο μέρος της περιόδου να περνάει χωρίς γκολ, όταν στο 1:43 πριν τη λήξη ο Κάκαρης «εκτέλεσε» και πάλι τον Λιβάι και μείωσε σε 11-10, κρατώντας την Γιουγκ ζωντανή! Το 12-10 ήρθε από τον Μπούριαν στο 1:12 και η Γιουγκ κατάφερε μόνο να μειώσει σε 12-11 με ένα σουτ του Τομάσοβιτς που χτύπησε στα μπλοκ και κατέληξε στο τέρμα 44 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα. Οι τρεις Έλληνες τα έδωσαν όλα για όλα σε αυτό το παιχνίδι και παρά την ήττα της Γιουγκ, οι ίδιοι ήταν εξαιρετικοί. Η Γιουγκ, έχοντας δώδεκα βαθμούς, βρίσκεται τρίτη στην βαθμολογία, ενώ η Όρβοσι έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο Φάιναλ 8, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση με δέκα βαθμούς.

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ – ΟΡΒΟΣΙ 11-12

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι., Φάτοβιτς, Ζβόνο, Γιόκοβιτς 2, Παπαναστασίου 1, Τομάσοβιτς 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Κρζιτς 1, Κάκαρης 3, Μπένιτς, Ζούβελα 1, Βουκόγιεβιτς Α.

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λιβάι, Ζίλαντι, Μάνχερτζ 3, Βάρναι, Σάλαμον, Τσατσόβσκι 5, Ντάλα 1, Τοθ 2, Βίγκβαρι Βιν., Μπούριαν 1, Μπούντσουχ, Χάραι, Ντεβάι

Την έκπληξη της αγωνιστικής (μπορεί και της χρονιάς) έκανε η Στεάουα, επικρατώντας με 11-8 του Ερυθρού Αστέρα στη Ρουμανία. Η Στεάουα έδειχνε αποφασισμένη να μην κλείσει τη χρονιά ως ουραγός και προηγήθηκε αρχικά με 3-0 στην πρώτη περίοδο και 4-0 στην αρχή της δεύτερης, με τους Σέρβους να μειώνουν σε 4-3 στο ημίχρονο. Ο Νεάμτου έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους Ρουμάνους στην τρίτη περίοδο, κάνοντας το 5-3, όμως οι Σμίλιεβιτς και Μπασάρα ισοφάρισαν γρήγορα σε 5-5 για τον Ερυθρό Αστέρα. Αυτό δεν πτόησε την Στεάουα, η οποία με τρία συνεχόμενα γκολ στις τρεις τελευταίες επιθέσεις της τρίτης περιόδου, κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ με 8-5. Το προβάδισμα διατηρήθηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου οι Ρουμάνοι είχαν πάρει τα πάνω τους και η κλειστή άμυνά τους δεν έδωσε πολλά περιθώρια για γκολ στους αντιπάλους. Με αυτό το τρίποντο, η Στεάουα ξεφεύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου την διαδέχεται ο Ερυθρός Αστέρας, με τις δύο ομάδες να έχουν από τρεις βαθμούς.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 11-8

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε, Νέγκρεαν, Φούλεα 2, Βάντσικ 3, Νεάμτου 1, Μουντράζιτζα 1, Γκεοργκέσκου 2, Γκεόργκε 2, Οάντα, Ιούντεαν, Γκοάντα, Ντράγκουσιν

Ερυθρός Αστέρας (Αλεκσάνταρ Φιλίποβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοσιτς, Ντούρντιτς, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 2, Μιλόγιεβιτς, Πιέσιβατς 1, Μπασάρα 3, Ράτζεν, Τρτοβιτς, Σμίλιεβιτς 2, Ράντοβιτς, Ιβάνοβιτς

Οι βαθμολογίες των δύο ομίλων, με το κλείσιμο της 6ης αγωνιστικής και του 2021, έχουν ως εξής: