Μεγάλο ντέρμπι στη Νέα Σμύρνη!

Κανέναν από τους δύο δεν βόλεψε ως αποτέλεσμα, η ισοπαλία 9-9 ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Εθνικό Πειραιά, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών. Και τους χαμένους βαθμούς που χρειάζονται στη διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι οφ θα επιδιώξουν αμφότεροι να την κερδίσουν στις επόμενες αγωνιστικές.

Ο Πανιώνιος είχε τα ηνία του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει, με τους Πειραιώτες να βελτιώνουν αισθητά την άμυνά τους στο δεύτερο μισό του αγώνα και να παίρνουν προβάδισμα (7-8 και 8-9). Όμως το γκολ του Αλεξίου έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 3 λεπτά πριν τη λήξη χωρίς να αλλάξει τίποτα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Τεσάνοβιτς για αψιμαχία με τον Σπούνερ του Πανιωνίου. Σημειώνεται ότι ο Εθνικός αγωνίστηκε χωρίς τον Κουτσιαλή και τον Πρωτοψάλτη.

Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονται στην ίδια θέση με 17 βαθμούς έκαστος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9-9

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 1-3, 2-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 1, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 3, Κούκουνας, Αλεξίου 2, Γαβαλάς Σ., Βέκκος, Δήμου 2, Αναγνώστου, Χέλμης, Μπουζαλάς 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 2, Βαλλιανάτος, Τοράκης 1, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 3, Ζωγράφος, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Καραμπάτης, Κατσαγούνος Δ., Μπέλεσης, Ξυλούρης.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

ΠΗΓΗ: koe.org.gr