Μεγάλο διπλό της Ηλιούπολης επί του Άρη με buzzer-beater Νόικου!

Πρεμιέρα στα πλέι-οφ της Α2 Ανδρών την Παρασκευή 21/04 με «ηχηρό» μπρέικ του ΓΣ Ηλιούπολης στην έδρα του Άρη Θεσσαλονίκης, σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι όπου ο Βαγγέλης Νόικος σκόραρε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του και του Γιώργου Σταϊκόπουλου και το 10-9, ενώ προηγήθηκε παλικαρίσια ανατροπή στο προβάδισμα του Άρη με 6-3 στο ημίχρονο.

Σε ένα ματς με πολλές ποινές και ιδιαίτερα υψηλή ένταση, το μομέντουμ ουσιαστικά μοιράστηκε στα ημίχρονα και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο δεύτερο οκτάλεπτο με ένα επιμέρους επιθετικό «ξεκόλλημα» στο 5-3 και 6-3 αντίστοιχα, με τέρματα των Bassel και Σολογάνη (ενώ κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο συνεργάτης του κου Παυλίδη – κος Μαρίνης). Εν συνεχεία, η Ηλιούπολη ροκάνισε την όποια διαφορά διαμόρφωσε ο Άρης στο 3ο οκτάλεπτο, πλησίασε στο 8-7 με γκολ του Οικονόμου και στην πρώτη κιόλας επίθεση του τελευταίου μέρους (07:33) ισοφάρισε σε 8-8 δια χειρός Οικονόπουλου. Ο Άρης δεν κατάφερε να βρει τις κατάλληλες λύσεις στα τελευταία λεπτά και με την αγωνία να κορυφώνεται αφού το ματς βρισκόταν στο 9-9, ο Βαγγέλης Νόικος κατάφερε να υπογράψει την νίκη της Ηλιούπολης με το νικητήριο 10-9 στο τελευταίο δευτερόλεπτο (00:01)!

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 9-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 2-4, 1-3