Μεγάλο διπλό στα Χανιά με το καλημέρα της Β’ Φάσης για τον Εθνικό Πειραιά!

Τεράστιο διπλό με το καλημέρα της Β’ Φάσης του Γκρουπ 2 πήρε ο Εθνικός Πειραιά καθώς επικράτησε με 9-8 του ΝΟ Χανίων στην κρητική πόλη. Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιού έφτασε τους 17 βαθμούς και βλέπει την συνέχεια με αισιοδοξία καθώς επιδιώκει τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου που οδηγούν στα play in. Από την πλευρά τους οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να αποσπάσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση παρά το γεγονός ότι ισοφάρισαν δύο φορές στη τελευταία περίοδο με τον Μιχάλη Θαλασσινό να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 1:20 πριν το φινάλε του παιχνιδιού.

ΝΟ Χανίων – Εθνικός Πειραιά 8-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Εθνικός Πειραιά προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και αύξησε την διαφορά στα τρία τέρματα στη δεύτερη περίοδο αλλά ο Παζαΐτης μείωσε σε 5-3 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Φάνη Κουντουδιού κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το φινάλε παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Οι Χανιώτες ισοφάρισαν δύο φορές με τέρματα του Γκουσάροφ σε 6-6 και 7-7 αλλά ο Θαλασσινός πέτυχε το πιο σημαντικό τέρμα της αναμέτρησης που έδωσε την νίκη στον Εθνικό.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-3, 1-1, 4-3

ΝΟ Χανίων (Μανούσος Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Αράκι 1, Παζαΐτης 1, Παππάς, Μπατάκης, Αποστολάκης 2, Χαριτάκης, Μητράκης 1, Γκουσάροφ 2, Τσιστράκης 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Μπιτσάκης, Ζουζούνης

Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μυρίλος, Θαλασσινός 2, Τεσάνοβιτς 2, Γερακούδης, Ιωάννου, Πρωτοψάλτης 1, Καραβιώτης, Παπάκος, Λαδάς Π. 2, Μεσκί 1, Λαδάς Σ. 1, Πανάρετος, Μανδαλιός