Μεγάλο διπλό ΝΕ Πατρών επί της ΑΕΚ στην Ηλιούπολη

Μπορεί στα μέσα της εβδομάδας η ΑΕΚ να νίκησε 7-5 τη ΝΕ Πατρών για το Κύπελλο, σήμερα όμως πάλι στο Δημοτικό Ηλιούπολης για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα της Αχαΐας πανηγύρισε με 12-10 μια πολύ σημαντική επικράτηση για την 12η αγωνιστική της Α1 Γυναικών στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πάτρας έφτασε τους 16 βαθμούς μειώνοντας τη διαφορά από την ομάδα της Κικής Λιώση στους 3 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 7-7 στο ημίχρονο, ωστόσο οι Πατρινές κατάφεραν να πάρουν διαφορά 2 γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο, την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους. Μεγάλη πρωταγωνίστρια στο σκοράρισμα ήταν η Διονυσία Κουρέτα που σταμάτησε στα έξι τέρματα (έχει σημειώσει 30 συνολικά φέτος). Επιπλέον, χαρακτηριστικό είναι ότι στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στου διαιτητές ο βοηθός προπονητή της ΝΕΠ, Χρ. Αργυρόπουλος.

ΑΕΚ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 10-12

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-3, 2-4, 1-1

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 3, Κασσάρη, Λούδη 1, Γαβαλά, Μαστροκάλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 3, Κώτσια, Τσιμάρα Ευδ., Γροζοπούλου, Κοβάσεβιτς 3, Τσιμάρα Ευφ., Μπεκρή, Ζαχαρίου.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ(Κωνσταντίνος Σακκαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Σάντσεζ Λορένα, Κοντάκου, Πετάση 1, Κουρέτα 6,  Σαπκίνα 1, Λυκοθανάση 1, Ζοφώλη 1, Κεπενού, Ντάσιου 2, Νιαρχάκου, Παπαϊωάννου,  Μιχαλάτου, Παρασκευοπούλου.

Διαιτητές: Κατσώνης, Αγγελίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος