Μεγάλη πρόκριση η Εθνική Παίδων!

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε η Εθνική ομάδα Παίδων!

Η ομάδα του Σάκη Πλατανίτη επικράτησε 12-10 της αξιόμαχης Γεωργίας στον προημιτελικό και βρίσκεται στις καλύτερες 4 ομάδες της Ευρώπης!

Έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (27/7), στις 19.30, το Μαυροβούνιο με στόχο μια θέση στον τελικό και την εξασφάλιση ενός μεταλλίου.

Η ομάδα του Σάκη Πλατανίτη είδε τους Γεωργιανούς να πραγματοποιούν ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η Ελλάδα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 6-5, όμως οι Γεωργιανοί με αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο έκλεισαν μπροστά στο σκορ με 8-7.

Στην έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, όμως, οι διεθνείς μπήκαν αποφασισμένοι και με γκολ των Καστρινάκη και Μπιτσάκου ανέκτησαν το προβάδισμα (9-8). Και μπορεί οι Γεωργιανοί να ισοφάρισαν σε 9-9, όμως δύο νέα γκολ των Αλμύρα και Τουρκομένη έκαναν το 11-9 και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Η Ελλάδα σκόραρε το τελευταίο της γκολ με τον Εγνατιάδη.

Οι Γεωργιανοί μείωσαν με πέναλτι στο τελικό 10-12.

ΓΕΩΡΓΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 3-1, 2-5.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Τσαγκελισβίλι, Κοζασβίλι 1, Γκοτσιρίτζε, Μπαγκασβίλι, Γκελασβίλι, Τκεσελασβίλι Σ. 1, Ακβλεντιάνι 5, Βασάτζε, Γκορντότζε 1, Κιριακίντι 1, Τσικοβάνι 1, Τσοτάτζε, Τκεσελασβίλι Ν.

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Πλατανίτης): Δαμίγος, Τουρκομένης 1, Δευτεραίος, Μαθιόπουλος 2, Αλμύρας 3, Καστρινάκης 2, Κανδανολέων, Αμπάζης, Μυρίλος 1, Μπιτσάκος 2, Βασιλόπουλος, Εγνατιάδης 1, Αλειφτήρας.

Τα αποτελέσματα στους άλλους τρεις προημιτελικούς: Ισπανία – Ιταλία 5-6, Ουγγαρία – Σερβία 12-11, Μαυροβούνιο – Κροατία 10-9.

Ημιτελικοί (27/7): 18.00 Ουγγαρία – Ιταλία, 19.30 Ελλάδα – Μαυροβούνιο.