Μεγάλη εντός έδρας «ρεβάνς» για το Περιστέρι κόντρα στην ΑΕΚ!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Κώστα Λούδη!

Πήραν το… «αίμα τους πίσω» οι Περιστεριώτες στην 4η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Α1 Ανδρών, οι οποίοι επικράτησαν το απόγευμα του Σαββάτου 19/03 13-6 της «Ένωσης», σε μια από τις δυνατότερες αναμετρήσεις του G2.

Αν και στην Πρεμιέρα της Β’ Φάσης η ομάδα του Δημήτρη Μάζη είχε πάρει μια σπουδαία νίκη στην Ηλιούπολη, κερδίζοντας 6-5 σε έναν συναρπαστικό και κλειστό αγώνα, αυτή την φορά οι παίκτες του Κώστα Λούδη κυριάρχησαν κατά κράτος στην Χωράφα. Φτάνοντας να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με 5-1 και πηγαίνοντας με το σκορ στο 6-2 στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια ανατροπής στην ΑΕΚ. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι σκληρές άμυνες εντάθηκαν με αποκορύφωμα την αποβολή με αντικατάσταση του έμπειρου τερματοφύλακα της «Ένωσης», Κωνσταντίνου Φλέγκα, ο οποίος σε μια προσπάθεια «ανακοπής» αιφνιδιασμού του Περιστερίου, διεκδίκησε την μπάλα βουλιάζοντας το χέρι του αντίπαλου παίκτη, με τους διαιτητές να αποδίδουν αρχικά αποβολή 20″ στον έμπειρο πορτιέρε. Η διαφωνία του Φλέγκα με τους διαιτητές του αγώνα, οδήγησε τελικώς στην ποινή του με αντικατάσταση…

Σε εξαιρετική μέρα στο σκοράρισμα βρέθηκε για ακόμη μια φορά ο Νικόλας Παπασηφάκης για τον ΓΣ Περιστερίου με 3 τέρματα, ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην άμυνα και με πολλές ασίστ στην επίθεση ήταν και ο νεαρός Χρήστος Μπιτσάκος.

Το πρώτο αυτό «τρίποντο» ανάσας και ψυχολογίας για την Β’ Φάση, φέρνει τους Περιστεριώτες στους 36 βαθμούς και την πρώτη θέση του 2ου Γκρουπ (προσωρινή ισοβαθμία με τον Υδραϊκό), ενώ η «Ένωση» παραμένει στους 30 βαθμούς και την 4η θέση.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΕΚ 13-6

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-1, 2-1, 5-3

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Φάρκας 2, Φάρμερ 2, Γερακούδης 2, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 1, Αγκόρτσας, Παπασηφάκης 3, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος, Μπιτσάκος Ανδρ. 1.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας 1, Κριγιέστορατς 1, Βούκσεβιτς 2, Δίπλαρος, Τσιστράκης, Τσαταλιός 1, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος, Μαυρωτάς Άρ., Κατσινούλας, Μανιουδάκης.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Βασιλείου Κ.

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας