Με το δεξί η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό της Μανίσα!

«Ξεμούδιασε» η Εθνική Εφήβων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ17 της Μανίσα και πήρε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας 12-10 της Ολλανδίας, δείχνοντας πολύ υψηλούς ρυθμούς για τρία οκτάλεπτα και καλή αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση.

Με εξαιρετική άμυνα, συγκέντρωση και ωραία ενέργεια στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κόντρα στην Ολλανδία, αποδεικνύοντας την ανώτερη δυναμική του με εντυπωσιακά γκολ και ένα πολύ καλό προβάδισμα έως το 5-1 του πρώτου μέρους (2 τέρματα του Κόκκινου, από ένα για τους Μπελέση, Λυκούδη και Καπράγκο). Η Εθνική μας μέτρησε 3/3 στον παίκτη παραπάνω και 2/2 εύστοχα πέναλτι (Λασκαρίδης, Κόκκινος) μέχρι και το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, ενώ χρόνο συμμετοχής κάτω από τα ελληνικά δοκάρια έλαβε και ο Χρήστος Μαυριόπουλος, διαδεχόμενος τον Δημήτρη Κρατημένο. Οι Ολλανδοί μεν ξεκίνησαν μια μικρή αντεπίθεση μετά το 12-5 του Ζερβουδάκη στα 06:15 πριν την λήξη και πλησίασαν στο 12-10 με τέρμα του Τερλούγ όμως η Γαλανόλευκη διαχειρίστηκε την διαφορά της τα τελευταία λεπτά και ολοκλήρωσε νικηφόρα την πρεμιέρα της στην Μανίσα.

Επόμενη αναμέτρηση στον Όμιλο Β για την Ελλάδα, την Τετάρτη 09/08 κόντρα στην Σερβία (13:30 ώρα Ελλάδος).

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 12-10

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 2-1, 1-6