Με σούπερ Πασκάλ το ντέρμπι η «Ένωση» κόντρα στον Πανιώνιο!

Με την πολύ δυνατή αναμέτρηση της ΑΕΚ εναντίον του Πανιωνίου ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Α1 γυναικών, με την «Ένωση» τελικά να επικρατεί των πολύ μαχητικών «κυανέρυθρων» με 10-7 στο δημοτικό κολυμβητήριο της Ηλιούπολης. Οι παίκτριες της Κικής Λιόση βρίσκονταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ την μεγαλύτερη έκβαση στο παιχνίδι είχε η τρίτη περίοδος, όπου η ΑΕΚ βρισκόταν με 6-4 μπροστά. Τρία σερί γκολ της Κέισι Πασκάλ, η οποία πέτυχε στο σύνολο τέσσερα, μετέτρεψαν το σκορ σε 9-4, ενώ με ένα ακόμη γκολ από την Στρατηδάκη η περίοδος έληξε 10-4. Ο «Ιστορικός» προσπάθησε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο, όπου έπαιξε καλύτερη άμυνα και με δύο σερί γκολ στα τρία πρώτα λεπτά πλησίασε μέχρι και το 10-6. Ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του, παρ’ όλα αυτά, και δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε τις εντυπωσιακές και πρωτόγνωρες συνθήκες υπό τις οποίες έδωσαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι οι δύο ομάδες, καθώς πρώτη φορά στα μέσα Μαρτίου το κρύο θυμίζει καταχείμωνο! Η ΑΕΚ παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 28 βαθμούς, αφήνοντας μόνη της την σημερινή της αντίπαλο στην έκτη θέση, η οποία έχει 25.

ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 10-7

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Πανιώνιος κατάφερε να βγάλει την πρώτη άμυνα του παιχνιδιού και η Μαυρωτά με ξεκόλλημα στα 2μ σκόραρε για το 0-1 στην επόμενη επίθεση με ασίστ της Εύας Λούδη από δεξιά. Γρήγορα στον πρώτο παίκτη παραπάνω η Ευδοκία Τσιμάρα ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ από δεξιά, ενώ το 2-1 της ΑΕΚ δεν άργησε να έρθει ύστερα από εύστοχο πέναλτι της Κώτσια που κέρδισε η Μαστρόκαλου στην κόντρα. Η Πουστινίκοβα με τρομερό ψηλοκρεμαστό απάντησε άμεσα για το 2-2 του Πανιωνίου, και ενώ πέρασαν αρκετές χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, η Χριστίνα Κώτσια έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ με 3-2 με σουτ από αριστερά στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. Οι δύο ομάδες χρησιμοποιούσαν εναλλάξ το σύστημα των δύο φουνταριστών στην επίθεση, το οποίο και έφερε το μεγαλύτερο μέρος των αποβολών. Η άμυνα βγήκε για την «Ένωση» στην τελευταία επίθεση της περιόδου, η οποία έληξε 3-2 υπέρ της.

Ενώ ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με σουτ της Πουστινίκοβα, πριν από το οποίο είχε δοθεί επιθετικό, η Πασκάλ κατέβασε μόνη της την μπάλα από τη σέντρα και σε τετ α τετ φάση σημείωσε το 4-2. Πέρασαν περίπου δύο λεπτά χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες, μέχρι η Ευδοκία Τσιμάρα με ένα σουτ στον παραπάνω να βάλει την ΑΕΚ μπροστά με 5-2, η συνεργασία όμως της Πουστινίκοβα με την Εύα Λούδη στον παραπάνω του Πανιωνίου κατάφερε να πλησιάσουν ξανά οι φιλοξενούμενες στο σκορ με 5-3. Ήταν η σειρά της εμπειρίας της Κικής Στρατηδάκη να «μιλήσει», η οποία με τρομερό γύρισμα στα 2μ έδωσε ξανά προβάδισμα τριών γκολ στην ΑΕΚ, κάνοντας το σκορ 6-3. Πανιώνιος και ΑΕΚ έκλεψαν από μία φορά την μπάλα στον φουνταριστό και στη συνέχεια με ψηλοκρεμαστό από αριστερά, η Δήμητρα Παπαναστασίου μείωσε σε 6-4, έχοντας μπει πλέον στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες και το σκορ 6-4 υπέρ της ΑΕΚ.

Πέρασαν περίπου τρία λεπτά από την έναρξη της τρίτης περιόδου για να σημειωθεί κάποιο γκολ, όταν η Πασκάλ βρήκε ένα μεγάλο κενό στην γωνία της Τζούρκα από αριστερά σε παίκτη παραπάνω και έδωσε προβάδισμα 7-4 για την ΑΕΚ. Η άμυνα με ζώνη των «κιτρινόμαυρων» συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά, και αφού η μπάλα κατέληξε στα μπλοκ, και πάλι η Πασκάλ σε κόντρα έβαλε για πρώτη φορά την ΑΕΚ μπροστά με τέσσερα γκολ, μετατρέποντας το σκορ σε 8-4. Ο Τάσος Παπαναστασίου κάλεσε σε τάιμ άουτ, και οι παίκτριες του έπαιξαν ξανά με δύο φουνταριστούς, τα μπλοκ ήταν και πάλι όμως εξαιρετικά, ενώ και ο «Ιστορικός» έκλεψε την μπάλα από την Κική Στρατηδάκη στον φουνταριστό, η οποία και αποβλήθηκε. Αμέσως ο Τάσος Παπαναστασίου κάλεσε το δεύτερό τάιμ άουτ που δικαιούταν, αλλά και πάλι ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να σκοράρει στον παραπάνω. Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου, οι δύο ομάδες είχαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ενώ ενάμισι λεπτό πριν την τελευταία διακοπή η Πασκάλ πέτυχε το τρίτο σερί της γκολ και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 9-4 στο παιχνίδι. Λίγο πριν τη λήξη, στο τελευταίο λεπτό, η Στρατηδάκη με ένα ακόμα ωραίο γύρισμα σκόραρε για το 10-4 της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία οκτώ λεπτά ξεκίνησαν καλά για τον Πανιώνιο, ο οποίος κατάφερε να πιέσει ψηλά στις πρώτες επιθέσεις της ΑΕΚ και να μειώσει στο 5:56 με σουτ της Μπογκατσένκο από αριστερά σε 10-5. Η «Ένωση» κατάφερε να κερδίσει ποινή και η Κική Λιόση κάλεσε τάιμ άουτ, η άμυνα του Πανιωνίου όμως ήταν καλή και η Ιφιγένεια Μαυρωτά με ένα τρομερό τελείωμα στην κόντρα μείωσε ξανά σε 10-6. Έχοντας μπει στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Πανιώνιος συνέχισε να μην δέχεται γκολ στην τελευταία περίοδο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, χωρίς όμως και να σκοράρει. Μέχρι τα τελευταία 15 δευτερόλεπτα δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, όταν η Μαυρωτά διαμόρφωσε το τελικό 10-7 από το δεύτερο δοκάρι.

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλ 4, Κάσσαρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστρόκαλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 2, Κώτσια 2, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 2, Βαμβακάρη, Τσουρή, Κοβάσεβιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη, Μαυρωτά Ι. 3, Πουστινίκοβα 1, Κοτσάφτη, Ξανθοπούλου, Μπογκατσένκο 1, Λούδη 1, Βαζαίου, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δ. 1, Παπαναστασίου Α., Μήτσου, Καρυπίδου, Κελαδίτη