Με όπλο της την άμυνα η Βουλιαγμένη φεύγει με νίκη από την Ιταλία!

Με μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση, η οποία αυτή τη φορά μετουσιώθηκε σε νίκη, ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης έκλεισε τις υποχρεώσεις του στο Women’s Champions League, επικρατώντας 7-4 της Ντε Ζααν.

Στην τρίτη της παράσταση στο κολυμβητήριο της Όστια, η Βουλιαγμένη ξεκίνησε ακόμα ένα παιχνίδι δυναμικά παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα τριών τερμάτων παίζοντας άψογη άμυνα. Η πάντα επικίνδυνη όπως αποδείχθηκε Ντε Ζααν πίεσε για να επιστρέψει, κάνοντας μίνι αντεπιθέσεις εντός του παιχνιδιού, όμως αυτό δεν έφτανε για να ανατρέψει το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει φτάνοντας έτσι σε μία απόλυτα δίκαιη νίκη, ούσα μάλιστα η ομάδα που κράτησε τις Ολλανδές πιο χαμηλά από όλες στο σκορ. Από εδώ και πέρα η ομάδα της Κικής Λιόση ετοιμάζεται να συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στο Euro Cup, έχοντας ήδη δώσει τα διαπιστευτήρια για το τι μπορεί να πετύχει.

Η διακύμανση του παιχνιδιού…

Στο τελευταίο παιχνίδι επί ιταλικού εδάφους, η Σταματίνα Καϊάφα άνοιξε το σκορ με γκολ στην κόντρα εκτελώντας από τα δεξιά στη διαγώνιο για το 1-0, με την Έιμι Ριτζ να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας της από τα δύο μέτρα, γυρνώντας δυναμικά στο 4:00. Η συνέχεια έγινε με την Κική Στρατηδάκη να κερδίζει αποβολή στα δύο μέτρα, να πασάρει άμεσα στην Μαρίλια Μιμίδη η οποία εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο για το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η ομάδα της Κικής Λιόση συνέχισε το σερί της, με την Έλενα Ελληνιάδη να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι για το 4-0, ενώ λίγο μετά η Ντε Ζααν βρήκε το πρώτο της τέρμα στο παιχνίδι με την Ντε Ούντεν. Το ελληνικό προβάδισμα δεν άργησε όμως να ξαναπάει στα τέσσερα γκολ με την Αθηνά Γιαννοπούλου να σκοράρει με κοντινή λόμπα για το 5-1 στο 2:30, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ένα πολύ περίτεχνο σουτ της Σελίν Σχαπ για το 5-2.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές μάχες μέσα στο νερό από τις δύο ομάδες χωρίς όμως να επιτευχθεί κάποιο τέρμα για αρκετά αγωνιστικά λεπτά. Στο 2:46 η Κική Λιόση κάλεσε τάιμ άουτ έπειτα από κερδισμένο παραπάνω, το οποίο και μετατράπηκε σε γκολ, έπειτα από εξαιρετικό διαγώνιο της Δέσποινας Ανδρεάδη από τα δεξιά. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Μικ Βαν Ντε Μπρι έκανε την αντεπίθεση της με δύο συνεχόμενα γκολ στην κόντρα από την Σελιν Σχαπ κλείνοντας την περίοδο στο 6-4.

Με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου όμως, τα ηνία ανακτήθηκαν από τις Ελληνίδες με την Κική Στρατηδάκη να κερδίζει την ποινή, και έπειτα από γρήγορα εκτελεσμένο παραπάνω να κάνει το 7-4, ενώ στο 3:30 η Μαρίνα Κοτσιώνη η οποία πραγματοποίησε τρομερές εμφανίσεις στο τριήμερο, έκανε άλλη μία τρομερή απόκρουση σε τετ α τετ με την Σχαπ.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 1-2, 1-0

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 2, Μαρκατσέλη, Κρασσά, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη 1, Μιμίδη 1, Αγγελίδη, Σακάλογλου.

Ντε Ζάαν (Μικ Βαν Ντε Μπρι): Αλάντερ, Λίκε Ρόγκε, Ντεν Ούντεν 1, Σάαπ 3, Σαμ, Ρόιεν, Βλισάκερ, Κούπμαν, Σαπ, Πλατζ, Βαν Τολ, Μπέντε Ρόγκε, Φαν ντερ Ντόμπελστιν.

Διαιτητές: Ράκοβιτς (Σερβία), Σαβίνοβιτς (Κροατία)