Με… νύχια και με δόντια το πρώτο βήμα για τον τίτλο η Προ Ρέκο!

Μία ανάσα από την επανάκτηση του τίτλου στην Ιταλία βρίσκεται η Προ Ρέκο, η οποία επικράτησε με 9-8 της περσινής πρωταθλήτριας Μπρέσια, στον πρώτο γεμάτο δράση τελικό του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν, όπως αναμενόταν, εξαιρετικά δύσκολο έργο, και το παιχνίδι ήταν γεμάτο ένταση, αποβολές, και ενθουσιώδεις φάσεις, όπως ακριβώς αρμόζει σε έναν τελικό. Το σκορ ήταν συνεχώς κοντά, οι ομάδες προηγούνταν εναλλάξ, χωρίς να ξεπερνάνε την διαφορά ενός η δύο γκολ, με το αποτέλεσμα να κρίνεται μάλιστα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα, το 9-8 έγινε δύο λεπτά πριν το τέλος από τον Κανέλλα, ενώ αργότερα το γκολ του Μπίκαρι που θα σημείωνε το 9-9 ακυρώθηκε, καθώς ο Αλεσάντρο Μπόβο είχε καλέσει τάιμ άουτ.

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ με το 1-0 να έρχεται από τον Βαπένσκι, ενώ σύντομα η Ρέκο βρέθηκε 3-2 μπροστά με γκολ από τους Ζαλάνκι, Κανέλλα και Ίβοβιτς. Με εύστοχο πέναλτι κερδισμένο από τον Αϊκάρντι, ο αρχηγός της Ρέκο έκανε και το 4-2, ενώ αργότερα ο Ντόλτσε μείωσε αρχικά σε 4-3 και ο Ρεντζούτο έφερε την ισοφάριση, με το προβάδισμα να έρχεται ξανά από τον Ντι Φούλβιο, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με τους «μπιανκοσελέστ» μπροστά με 5-4. Και πάλι ο Ρεντζούτο ισοφάρισε σε 5-5, ο Γιάνγκερ όμως απάντησε και έκανε το 6-5, περίπου στα μισά της περιόδου. Το δεύτερο μέρος της τρίτης περιόδου έφερε την ανατροπή, καθώς μετά την ισοφάριση από τον Κρίστιαν Πρεσιούτι, ο Τζίτο κατάφερε να σκοράρει για το 7-6 υπέρ των περσινών πρωταθλητών. Αυτό δεν κράτησε για πολύ, με τον Γιάνγκερ να «κεραυνοβολεί» και πάλι τον Τεσάνοβιτς και να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο με σκορ 7-7. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικά, τα γκολ των Ίβοβιτς και Ντόλτσε έφεραν το σκορ στο 8-8, με τον Τεσάνοβιτς ύστερα να επεμβαίνει σημαντικά σε δύο προσπάθειες της Ρέκο, και να διατηρεί την ισοπαλία. 1:55 πριν την λήξη, ο Κανέλλα σημειώνει το 9-8, το γκολ του Μπίκαρι που θα έφερνε την ισοφάριση ακυρώνεται και στην τελευταία επίθεση της Μπρέσια το σουτ του Κρίστιαν Πρεσιούτι μπλοκάρεται από τον Ντι Φούλβιο. Έτσι, η ομάδα του Αλεσάντρο Μπόβο θα αναζητήσει την ισοφάριση στις νίκες και την υπεράσπιση του τίτλου στο δεύτερο παιχνίδι στην έδρα της την Τετάρτη 25 Μαΐου.

ΠΡΟ ΡΕΚΟ – ΜΠΡΕΣΙΑ 9-8

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 1, Φιλιόλι, Γιάνγκερ 2, Κανέλλα 2, Πρεσιούτι Ν., Ετσενίκε, Ίβοβιτς 3, Βελόττο, Αϊκάρντι, Χάλλοκ, Νέγκρι

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε 2, Πρεσιούτι Κ. 1, Μπίκαρι, Λάζιτς, Βαπένσκι 2, Ρεντζούτο 2, Τζιανάτζα Τ., Αλεσιάνι, Λουόνγκο, Ντι Σόμα, Τζίτο 1, Τζιανάτζα Μ.

Στο πρώτο παιχνίδι του μικρού τελικού, η Σαβόνα επικράτησε με 15-10 της Τριέστε στην έδρα της, ενώ και στο παιχνίδι για την 5η θέση, η Τέλιμαρ των Άντριγια Μπάσιτς και Μαξ Ίρβινγκ λύγισε την αντίσταση της Ορτίτζια με 10-9 και βρίσκεται κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη.