Με διαστημικό Χρυσοσπάθη ο ΓΣ Περιστερίου κρατά «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης!

Με έναν διαστημικό Θανάση Χρυσοσπάθη από άλλο πλανήτη που σημείωσε επτά (!) τέρματα ο ΓΣ Περιστερίου κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης για τους ομίλους του LEN Euro Cup! Το συγκρότημα του Κώστα Λούδη επικράτησε με 14-13 της Τεράσα για την 4η αγωνιστική των προκριματικών που διεξάγονται στο Μαυροβούνιο και έφτασε. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε τους πέντε βαθμούς και θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον αυριανό «τελικό» απέναντι στην οικοδέσποινα Πρίμορατς Κότορ (12:00).

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Εκτός από την τεράστια εμφάνιση του Θανάση Χρυσοσπάθη ο ΓΣ Περιστερίου είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Ντρου Χόλαντ που πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις αλλά και τον φουνταριστό Άγγελο Φώσκολο που σημείωσε τέσσερα τέρματα.

ΓΣ Περιστερίου – Τεράσα 14-13

Η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Θανάσης Χρυσοσπάθης μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία και διεύρυνε το προβάδισμα ο ίδιος παίκτης σε κόντρα μετά από ασίστ του Μανώλη Πρέκα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα του Κώστα Λούδη που με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε και τρίτο τέρμα σε παίκτη παραπάνω με τον Άγγελο Φώσκολο. Παρόλα αυτά η Τέρασα μείωσε σε 3-1 με τον Λόπεζ στα μισά του πρώτου οκταλέπτου αλλά και πάλι ο Θανάσης Χρυσοσπάθης με το τρίτο του προσωπικό τέρμα ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα (4-1) σε παίκτη παραπάνω. Όμως οι Ισπανοί με ένα γρήγορο σερί 3-0 κατάφεραν να φέρει το ματς στα ίσα 4-4.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα των δυτικών προαστίων με όπλο την καλή άμυνα και την ψυχολογία στην επίθεση βρήκε τις σωστές επιλογές με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (8-6). Ο ΓΣ Περιστερίου βρήκε δύο γκολ από τον αρχηγό του, Διονύση Καρούντζο σε παίκτη παραπάνω και παρά το γεγονός ότι η Τεράσα ισοφάρισε ισάριθμες φορές δε πτόησε τους παίκτες του Κώστα Λούδη που πήραν «αέρα» δύο τερμάτων (8-6). Την αρχή έκανε ο Θανάσης Χρυσοσπάθης σε κόντρα 1vs0 και εν συνεχεία ο Άγγελος Φώσκολος από το φουνταριστό ύστερα από ασίστ του Μανώλη Πρέκα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το συγκρότημα του Κώστα Λούδη ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στα τρία τέρματα (9-6) και πάλι με τον Θανάση Χρυσοσπάθη σε παίκτη παραπάνω στο 6:11 αλλά η Τεράσα με δύο συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις μείωσαν σε απόσταση βολής (9-8). Παρόλα αυτά η ελληνική ομάδα έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και σκόραρε με τον Άγγελο Φώσκολο από το δοκάρι για το 10-8 και διατήρησε το προβάδισμα των δύο γκολ (11-9) με άλλη μια εξαιρετική κίνηση του Θανάση Χρυσοσπάθη που έφτασε στα έξι (!) τέρματα νικώντας όλη την άμυνα της Τεράσα. Ο ΓΣ Περιστερίου διατήρησε το προβάδισμα με άλλο τέρμα στο παίκτη παραπάνω αυτή την φορά με τον Ντανίλο Άτζιτς.

Στη τελευταία περίοδο ο συνήθης ύποπτος και ανίκητος σήμερα Θανάσης Χρυσοσπάθης ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα (13-10) σε παίκτη παραπάνω από τη θέση 3 ύστερα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Οι Ισπανοί κατάφεραν και πάλι να μειώσουν στο γκολ (13-12), όμως ο Άγγελος Φώσκολος από το δεύτερο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω έδωσε τη λύση ύστερα από ασίστ του Άτζιτς έκανε το 14-12. Ο ΓΣ Περιστερίου έβγαλε την τελευταία άμυνα και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-2, 4-4, 2-3

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Αναγνώστου, Άτζιτς 1, Τοράκης, Πρέκας, Μπεριστιάνος, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χ., Καρούντζος 2, Φώσκολος 4, Χρυσοσπάθης 7, Παπαδημητρίου, Μπιτσάκος Αν., Χόλαντ