Ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Στην κατηγορία του κορυφαίου αθλητή δεσπόζουν τα ονόματα του κορυφαίου NBAer της περυσινής σεζόν και μοναδικού Έλληνα που έχει γίνει MVP του ΝΒΑ, του Γιάννη Αντετοκούνμπο, του Στέφανου Τσιτσιπά που γράφει ιστορία στο τένις, αλλά και του Κρίστιαν Γκολομέεβ, κολυμβητή του Εθνικού Πειραιώς που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανγκζού στα 50μ. ελεύθερο! Ένας εκ των τριών θα είναι ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής για το 2019!

Όσον αφορά τους υπόλοιπους εκπροσώπους του Υγρού Στίβου, οριακά ο προπονητής του Γκολομέεβ, Άκης Οικονόμου, δεν συμπεριλαμβάνεται στην κορυφαία τριάδα προπονητών αν και θα έπρεπε, ενώ στην κορυφαία ομάδα για το 2019 υποψήφια είναι η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού.

Στους αθλητές με αναπηρία, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης βρίσκεται φυσικά στην τριάδα, αλλά και στις γυναίκες υπάρχει εκπρόσωπος της κολύμβησης με την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

 ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης  (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

 ΑΘΛΗΤΕΣ:

 4. Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

 4.Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

 ΟΜΑΔΕΣ:

 Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

 

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

 

  1. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

 

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

  1. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

 

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

  1. Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

 

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

 

  1. Εθνική Ομάδα Πιγκ Πογκ.
Facebook Comments