ΜΑΤΣΑΡΑ, ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ  14-12

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι να κάνουν το 3-0 στη σειρά και να αναδειχθούν πρωταθλητές Ελλάδος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Βουλιαγμένη να μπαίνει αρκετά δυναμικά και να προηγείται χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο ενώ η ομάδα του Χέρβο Κόλιανι πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων ο Φίλιπ Φιλίποβιτς με τρία τέρματα στο 3ο οκτάλεπτο κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι για τους πρωταθλητές. Το τελευταίο μέρος ήταν ιδιαίτερα δραματικό καθώς κάθε προβάδισμα για τις δύο ομάδες ήταν ισχνό και ο αντίπαλος έβρισκε πάντα απαντήσεις.

Στο τελευταίο λεπτό το ματς ήταν ισόπαλο, οι ομάδες δεν βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Το πρώτο πέναλτι των φιλοξενουμένων κατέληξε άουτ από τα χέρια του Μάριου Καπότση ενώ η εκτέλεση του Μανώλη Μυλωνάκη σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν μεγάλο προβάδισμα και πήραν τον τίτλο με την υπογραφή του Ντίνου Γενηδουνιά στο τελευταίο πέναλτι του παιχνιδιού αλλά στο τελευταίο πέναλτι του πρωταθλήματος…

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο τελικός ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει το σπριντ και να εκδηλώνει 4 συνεχόμενες επιθέσεις με 3 σερί δοκάρια από Γενηδουνιά και Φιλίποβιτς. Στην πρώτη της επίθεση στην αναμέτρηση ο Ζερδεβάς απέκρουσε κόρνερ το σουτ του Μυλωνάκη από την κορυφή, όμως ενώ η Βουλιαγμένη στο 5:50 με τον Στάθη Καλογερόπουλου κάνοντας το  0-1. Στο 4:10 ο Τζωρτζάτος έκανε μία τρομερή απόκρουση σε παίκτη λιγότερο, σταματώντας το σουτ του Κολόμβου από τα 2 μέτρα. Ωστόσο ο Χριστόδουλος Κολόμβος στην επόμενη φάση ισοφάρισε για την ομάδα του σε 1-1 από το φουνταριστό. Ο Γκίλλας στην κόντρα σκόραρε δίνοντας το πρώτο προβάδισμα της αναμέτρησης στους Ερυθρολεύκους, όμως ο Τρούλος ισοφάρισε στον παραπάνω σε 2-2. Ο Ολυμπιακός σε διπλό παραπάνω δε κατάφερε να σκοράρει με δύο σουτ να καταλήγουν στο δοκάρι. Στα 30′ πριν το τέλος ο Χαλυβόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κωνσταντίνο Μουρίκη να σκοράρει με πολύ όμορφο σουτ από κοντά τον παίκτη παραπάνω ισοφαρίζοντας σε 3-3 ύστερα από ασίστ του Φιλίποβιτς. Η Βουλιαγμένη βρήκε ξανά λύση στον παίκτη παραπάνω με τον Αλαφραγκή στον παίκτη παραπάνω ύστερα από πολύ ωραία ασίστ του Τρούλου. Στα 3:20 ο Λόζινα πήρε τη μπάλα στα 2 μέτρα ωστόσο υπέπεσε σε επιθετικό και ο Ολυμπιακός αναχέτισε την επίθεση. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Χέρβο Κόλιανι έβγαλε άμυνα στον παίκτη λιγότερο, κέρδισε αποβολή και ο προπονητής της ομάδας κάλεσε τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ τελεσφόρησε αφού ο Δημήτρης Σκουμπάκης σκόραρε από το δοκάρι κάνοντας το 3-5 στο 2:06. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς στα 49′ πριν το ημίχρονο μείωσε σε 4-5 με ένα καταπληκτικό σουτ από τα 6 μέτρα. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Φουντούλη στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό στην επίθεση και την Βουλιαγμένη να παίζει πιεστική άμυνα. Ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε λύση με το Φίλιπ Φιλίποβιτς να εξαπολύει ένα κεραυνό από την περιφέρεια στα 6:52 και να φέρνει το ματς στα ίσια. Στην επόμενη ακριβώς φάση ο Κουρούβανης εκτέλεσε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε πέναλτι ο Δημήτρης Σκουμπάκης δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη έχασαν αμφότεροι ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω. Στη συνέχεια ο Κουρούβανης σκόραρε με πολύ όμορφο σουτ στον παραπάνω κάνοντας το 5-7. Στην συνέχεια σε μία φάση όπου ο Ολυμπιακός είχε παραπάνω ο Γιάννης Φουντούλης στο 4:12 μείωσε σε 6-7 και στη συνέχεια ο Φίλιπ Φιλίποβιτς ισοφάρισε από την περιφέρεια σε 7-7. Στο 1:42 ο Δημήτρης Σκουμπάκης πέτυχε το 3ο προσωπικό του τέρμα με φανταστικό σουτ από την περιφέρεια δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο ο Φιλίποβιτς πέτυχε το τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση (όλα στο 3ο οκτάλεπτο) ισοφαρίζοντας ξανά με έναν «κεραυνό» σε 8-8. Η Βουλιαγμένη έχασε τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο δευτερόλεπτο του 3ου οκταλέπτου να πάρει ξανά «κεφάλι» στο σκορ αφού στον πάικτη παραπάνω ο Λόζινα σηκώθηκε αφύλαχτος από το φουνταριστό αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε με τον Γκίλλα να σημειώνει ένα τρομερό γκολ στο 7:30 και να δίνει προβάδισμα μετά από πολύ ώρα στον Ολυμπιακό. Ο Στάθης Καλογερόπουλος στα 6:06 ισοφάρισε για τη Βουλιαγμένη από την κορυφή της περιφέρεια με ένα πραγματικά πανέμορφο τεχνικό σουτ. Ο Χριστόδουλος Κολόμβος εκμεταλλεύτηκε τον παραπάνω και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 10-9 με πολύ ωραίο τελείωμα από κοντά. Ο Χαλυβόπουλος όμως στην επόμενη επίθεση σκόραρε στον παραπάνω με μακρινό σουτ κάνοντας το 10-10. Στα 3:47 ο Τζωρτζάτος απέκρουσε το γυριστό του Μουρίκη ωστόσο ο Μάνος Ζερδεβάς βρήκε και εκείνος απάντηση σε σουτ του Καλογερόπουλου. Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος με άλλη μία μεγάλη απόκρουση κράτησε την ισοπαλία σε σουτ του Φιλίποβιτς στον παραπάνω. Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε σουτ του Γενηδουνιά στα 1:40 στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Στο 1:30 δόθηκε επιθετικό για τον Ολυμπιακό, ωστόσο η Βουλιαγμένη στην επίθεση υπέπεσε και εκείνη σε επιθετικό με 1:07 για τη λήξη του παιχνιδιού. Με απίστευτη άμυνα στον πάικτη λιγότερο η Βουλιαγμένη στα 19′ με ένα σουτ να καταλήγει στο δοκάρι και στη συνέχεια στο μπλοκ του Καλογερόπουλου. Καμία ομάδα δεν βρήκε σκορ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-3, 2-2, και 4-2 στα πέναλτι

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ: Φιλίποβιτς 1-0, Καπότσης άουτ, Χρυσοσπάθης 2-0, Μυλωνάκης δοκάρι, Φουντούλης 3-0, Καλογερόπουλος 3-1, Γκίλλας άουτ, Γκιουβέτσης 3-2, Γενηδουνιάς 4-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 4, Σύρμας, Μαθιόπουλος.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 1, Πάπαριτς, Λότζινα, Καλογερόπουλος 3, Χαλυβόπουλος 2, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Σκουμπάκης 3, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Κωνσταντόπουλος.