Λύτρωσε την Φερεντσβάρος ο Λούκα Νταμόντε και βήμα τίτλου για την ομάδα του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη στην Ουγγαρία (VID)!

Έκανε το πρώτο βήμα η Φερεντσβάρος του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη στους τελικούς του Πρωταθλήματος Ουγγαρίας και με «χρυσό γκολ» του Λούκα Νταμόντε στα 3″ πριν το φινάλε, έκανε το 1-0 στην σειρά με το τελικό 9-8 στην καυτή έδρα των Fradi!

Με πολλές ανατροπές αλλά κανένα ιδιαίτερο προβάδισμα στην διάρκεια του ματς και οι δυο ομάδες προσέφεραν μοναδικό θέαμα στην Βουδαπέστη, έχοντας μονομαχήσει νωρίτερα στην σεζόν τόσο στον τελικό του Κυπέλλου Ουγγαρίας, όσο και στο Champions League και την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι φίλοι της Όρβοσι πόνταραν ιδιαίτερα στην 16η Μαΐου, ελπίζοντας όταν η ίδια τυχερή ημερομηνία θα έφερνε την πρώτη νίκη για την ομάδα του Ντάνιελ Βάργκα στους φετινούς τελικούς – καθώς στις 16/05 του 2021 ήταν η τελευταία φορά που η OSC κέρδισε την Πρωταθλήτρια Φερεντσβάρος στα – τότε – ημιτελικά.

Ferencvaros – OSC Budapest 9-8

(1-2, 2-1, 3-3,3-2)

Ferencvaros: Vogel, Molnar, Pohl, Merkulov 1, Argyropoulos 2, Fekete, Ven.Vigvari, Nemet 1, De.Varga 2, Jansik 1, Damonte 1, A.Nagy 1, Szakonyi,. Head coach: Zs. Varga.

OSC Budapest: Levai, Angyal 1, Manhercz 3, Varnai, Salamon, E.Csacsovszky, Dala, Toth, Vin.Vigvari 1, Burian 2, Bundschuh 1, Harai, Condor, Bisztritsanyi. Head coach: Da.Varga.

Η Φερεντσβάρος πέτυχε το πρώτο γκολ στο παιχνίδι, αλλά η Όρβοσι μπήκε στο δεύτερο οκτάλεπτο με προβάδισμα 2-1. Στο 7ο λεπτό, ο Denes Varga είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Bisztritsanyi, ο οποίος και ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια της Όρβοσι απέκρουσε το σουτ. Ο αρχηγός της Φερεντσβάρος έχασε μεν την ευκαιρία στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου, αλλά ο ίδιος διόρθωσε και ισοφάρισε σε 2-2 στα ίσα. Στα μέσα της περιόδου, ο Burian έδωσε νέο προβάδισμα στην OSC σε κόντρα για το 3-2, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν αυτό το μικρό προβάδισμα για αρκετή ώρα, μέχρι που ο Adam Nagy σκόραρε σε παίκτη παραπάνω 45 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Η Όρβοσι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα και στην τελευταία της επίθεση στο πρώτο μισό, όμως ο Danial Angyal εκτέλεσε στο δοκάρι από κοντινό σουτ.

Η κλειστή μάχη συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο Erik Bundschuh έκανε το 3-4 σε παίκτη παραπάνω. Ο Γιάνσικ ισοφάρισε, επίσης με αριθμητικό πλεονέκτημα (4-4) με τον Merkulov να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με 5-4 από πέναλτι στο 20ο λεπτό. Η OSC ισοφάρισε άμεσα δια χειρός Βινς Βίγκβαρι, ενώ η Φερεντσβάρος απέκτησε νέο προβάδισμα με τον Νέμετ (6-5). Όμως, οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 6-6 πριν το φινάλε της περιόδου (από γκολ του Krisztian Manhercz).

Η Όρβοσι μπήκε με το δεξί και στο τελευταίο μέρος με το 6-7 του Μάνχερτζ, όμως ο Αργυρόπουλος απάντησε με την ισοφάριση για το 7-7 περίπου έξι λεπτά πριν την λήξη. Στη συνέχεια, οι άμυνες έλαβαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες στον παραπάνω, όμως καμία δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα μέχρι τα τελευταία λεπτά… Ο Αργυρόπουλος πέτυχε ένα υπέροχο μακρινό γκολ με 53 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο, με τρία μπλοκ να βρίσκονται μπροστά του αλλά να μην είναι αρκετά για να αποτρέψουν το 8-7 των Φράντι από τον Έλληνα διεθνή.

Μόλις 30″ πριν το φινάλε, η OSC κέρδισε παραπάνω και η ομάδα του Ντάνιελ Βάργκα δεν έχασε ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Άνγκιαλ να διαμορφώνει το 8-8, 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως, ο Λούκα Νταμόντε δεν άφησε το ματς να πάει στα πέναλτι. Η Φερεντσβάρος είχε ένα τελευταία παραπάνω και 11 δευτερόλεπτα στην διάθεσή της – ο Λούκα Νταμόντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μόλις τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και η Φερεντσβάρος έκανε το πρώτο στιβαρό βήμα προς τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ουγγαρίας 2023!