«Λύγισε» την αντίσταση της ΑΕΚ η Γλυφάδα!

I’mΠαρέμεινε αήττητη η Γλυφάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα!

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών συνεχίζει η Γλυφάδα, η οποία επιβλήθηκε της πολύ μαχητικής ΑΕΚ με  10-8 στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι (προηγήθηκε η Λάρισα) του ΑΝΟΓ μετά τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στην Ευρώπη, με την ομάδα του Ορέστη Σαλάχα να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη, απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία πάλεψε το παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του, έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Εμμανουέλα Αρχοντάκη στο τέρμα. Πρώτη σκόρερ σε ένα ακόμα παιχνίδι για τον ΑΝΟΓ η Ειρήνη Νίνου – η οποία προσέφερε τα μέγιστα στην άμυνα φουνταριστού σε όλο το παιχνίδι, μετά το χτύπημα που δέχθηκε η Ίλσε Κούλχαας στην πρώτη περίοδο και δεν κατάφερε να συνεχίσει – με πέντε γκολ.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Γλυφάδα άνοιξε το σκορ με την Ειρήνη Νίνου με δυνατό σουτ από το 4. Η Αναστασία Λούδη ισοφάρισε σε 1-1 στο 4:02 με επίσης δυνατό σουτ. Η Παναγιώτα Νίνου έδωσε προβάδισμα 2-1 με μπάσιμο, με την Κοντογιάννη να ανεβάζει τη διαφορά σε 3-1 στο 2:20, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου, η Γρηγοροπούλου δέχθηκε την πρώτη της ποινή με την Στρατηδάκη να μειώνει σε 3-2 με ενέργεια στο δεύτερο δοκάρι. Λίγο αργότερα, η Κούμπρα με ωραίο σουτ από αριστερά ισοφάρισε σε 3-3 για την ΑΕΚ. Με ένα τρομερό σουτ στο 4:22 πριν το ημίχρονο, η Ειρήνη Νίνου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Γλυφάδα, κάνοντας το 4-3. Η ίδια στο 3:37 έδωσε προβάδισμα δύο γκολ, με το 5-3 να γίνεται με άλλο ένα δυνατό περιφερειακό σουτ. Η Γρηγοροπούλου στο 2:45 με ωραία ασίστ της Ειρήνης Νίνου στο πρώτο δοκάρι ανέβασε τη διαφορά σε 6-3, με την Κάσσαρη να μειώνει σε 6-4 στα 46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην τελευταία επίθεση της ΑΕΚ, η Πασκάλ διαμόρφωσε το 6-5 του ημιχρόνου στην κόντρα.

Στην τρίτη περίοδο, η Γρηγοροπούλου κέρδισε πέναλτι στο 7:10, με την Εμμανουέλα Αρχοντάκη να αποκρούει την εκτέλεση της Ειρήνης Νίνου και την Χριστίνα Κώτσια να ισοφαρίζει σε 6-6 στην επίθεση της ΑΕΚ! Στο 3:31 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η Ειρήνη Νίνου σημείωσε το τρίτο προσωπικό της τέρμα, κάνοντας το 7-6 με σουτ στα τέσσερα μέτρα, ενώ η ίδια «έγραψε» το 8-6 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα της περιόδου.

Το μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου πέρασε χωρίς γκολ, πριν η Γρηγοροπούλου στο 2:21 ανεβάσει τη διαφορά για τον ΑΝΟΓ σε 9-6 με μπάσιμο στα 2μ. Η ΑΕΚ. που δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε σε 9-7 με την Κώτσια στο 1:35 πριν τη λήξη. Η Κούμπρα στην κόντρα έφερε το παιχνίδ στο γκολ, κάνοντας το 9-8 και 31 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Κική Λιόση πήρε τάιμ άουτ. Παρ’ όλα αυτά, ο χρόνος επίθεσης έληξε για την ΑΕΚ και η Κοντογιάννη στην κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 10-8.

ΑΕΚ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-10

ΑΕΚ (Κική Λιόση): Τσουρή, Πασκάλ 1, Κάσσαρη 1, Λόυδη Α. 1, Γαβαλά, Μαστρόκαλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 2, Κούμπρα 2, Τσιμάρα Ευδ., Γροζοπούλου, Αρχοντάκη, Κοβάτσεβιτς, Τσιμάρα Ευφ.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Γκανγκλ, Νίνου Π. 1, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 2, Νίνου Ειρ. 5, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου