LEN Euro Cup: Πικρός αποκλεισμός για τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το αποτέλεσμα του πρώτου προημιτελικού και αποκλείστηκε από το Final 4

by Γιώργος Χρήστου

Πικρός αποκλεισμός από τον ΝΟ Βουλιαγμένης καθώς ηττήθηκε με 15-9 από την Πριμόριε Ριέκα στον δεύτερο προημιτελικό του LEN Euro Cup. Το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 14-9 του πρώτου παιχνιδιού στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων και το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΝΟΒ έλαβε τέλος στην Κροατία. Η ελληνική ομάδα δε κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το Final 4 της διοργάνωσης.

Πριμόριε Ριέκα – ΝΟ Βουλιαγμένης 15-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΝΟ Βουλιαγμένης μπήκε με το καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση αφού ο Θωμάς Κωνσταντόπουλος άνοιξε το σκορ με γρήγορη επίθεση και εξαιρετικό τελείωμα της φάσης αλλά η Πριμόριε Ριέκα ισοφάρισε σε 1-1 χάρη σε τέρμα του Τόντσινιτς, ενώ ο Νίκο Τσούμπρανιτς έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Κροάτες (2-1) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λαιμού έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2) με γκολ του Νίκου Παπασηφάκη στο παίκτη παραπάνω μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (3-2) χάρη σε τέρμα του Πάπαριτς με αριθμητικό πλεονέκτημα. Το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς βρήκε γκολ ισοφάρισης (3-3) με τον αρχηγό του, Μάριο Καπότση στο παίκτη παραπάνω, όμως η Πριμόριε Ριέκα έκανε άμεσα το 4-3 χάρη σε τέρμα του Πάπαριτς με αριθμητικό πλεονέκτημα και αύξησε το προβάδισμα (5-3) με νέο τέρμα στο παραπάνω από τον Μπρούμπνιακ. Στο 1:45 ο Στάθης Καλογερόπουλος μείωσε σε 5-4 για την ελληνική ομάδα με ωραία επίθεση στο παραπάνω, όμως άμεσα ο Μπρούμπνιακ έκανε το 6-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρόλα αυτά ο Μάριος Καπότσης με ωραίο σουτ από τη περιφέρεια μείωσε σε 6-5. Στα 27 δευτερόλεπτα ο Νίκο Τσούμπρανιτς αύξησε το προβάδισμα στα δύο τέρματα (7-5) στο παραπάνω.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Πριμόριε Ριέκα αύξησε για πρώτη φορά την διαφορά στα τρία τέρματα (8-5) με γκολ του Ντάρκο Μπργκούλιαν, ενώ η ελληνική ομάδα έβγαλε κομβική άμυνα σε προσπάθεια των Κροατών με αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης μείωσε σε 8-6 χάρη σε τέρμα του Στάθη Καλογερόπουλου πέντε λεπτά πριν το φινάλε του οκταλέπτου, ενώ ο Νίκος Κουρούβανης με ωραίο σκαστό σουτ έκανε το 8-7. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος έκανε σωτήρια επέμβαση διατηρώντας την διαφορά στο γκολ. Στο 3:22 ο Κρίπα έκανε το 9-7 σε διπλό παίκτη παραπάνω, ενώ και πάλι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στα τρία τέρματα (10-7) με τον Τε Ρίλε σε κόντρα 4vs3 και ο Κρίπα από την περιφέρεια έκανε το 11-7 στο 1:21 του οκταλέπτου κάτι που ανάγκασε τον Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Στα 58 δευτερόλεπτα ο Γούντχεντ πέτυχε σημαντικό τέρμα στο παίκτη παραπάνω καθώς μείωσε σε 11-8, ενώ στη τελευταία φάση ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ με αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων.

Στη τελευταία περίοδο η Πριμόριε Ριέκα διεύρυνε το προβάδισμα στα τέσσερα τέρματα (12-8) χάρη σε τέρμα του Μπάμπιτς, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 13-8 ισοφάρισε την διαφορά του πρώτου αγώνα στο παίκτη παραπάνω. Μάλιστα οι Κροάτες πήραν προβάδισμα πρόκρισης (14-8) Κρίπα με αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως ο Σπάχιτς πέτυχε σημαντικό τέρμα αφού μείωσε σε 14-9. Στο 2:52 η Πριμόριε Ριέκα πήρε εκ νέου προβάδισμα πρόκρισης (15-9) με τον Τε Ρίλε στο παίκτη παραπάνω δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στα 49 δευτερόλεπτα ο ΝΟΒ κάλεσε τάιμ άουτ καθώς στη τελευταία επίθεση της ελληνικής ομάδας ο Στάθης Καλογερόπουλος έκανε λάθος πάσα και οι Κροάτες κέρδισαν την μπάλα που κράτησαν την μπάλα παίρνοντας την πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-4, 4-3, 4-1

Πριμόριε Ριέκα (Ιγκόρ Χίνιτς): Τσούμπρανιτς Μ., Μπάμπιτς 2, Κάντιβετς, Τόντσινιτς 1, Μπρούμπνιακ 2, Μπργκούλιαν 1, Τσούμπρανιτς Ν. 2, Μπάμπιτς, Μπούρμπουραν, Τε Ρίλε 2, Κρίπα 3, Πάπαριτς 2, Γιούριτς.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ., Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος 2, Κωνσταντόπουλος 1, Ούμποβιτς, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 1, Καστρινάκης, Καπότσης 2, Κουρούβανης Ν. 1, Χατζής, Ανδρεάδης