LEN Euro Cup: Κυπελλούχος Ευρώπης η Πάντοβα σε ένα συγκλονιστικό τελικό!

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η ολλανδική Ντε Ζάαν!

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό που πραγματοποιήθηκε στη Τεργέστη η Πάντοβα επικράτησε με 10-8 της Τριέστε στον ιταλικό «εμφύλιο» και κατέκτησε το LEN Euro Cup Γυναικών. Το σύνολο του Στέφανο Ποστερίβο μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (4-4) έφτασε στη νίκη και στο τρόπαιο χάρη σε ένα ξέσπασμα στη τρίτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με τρία τέρματα διαφορά (8-5). Πρώτη σκόρερ ήταν η Γιάκομπι που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Μίγιο και Μεγκιάτο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ντε Ζάαν καθώς επικράτησε με 15-8 της Ζούγκλο Βαζούτας, καθώς η ολλανδική ομάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης καθώς προηγήθηκε με 9-4 στο πρώτο μισό του αγώνα και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.