LEN Euro Cup: «Αγκαλιά» με τα προημιτελικά ΝΟ Βουλιαγμένης, Σαμπαντέλ και Σαβόνα!

Ανοιχτοί λογαριασμοί στα υπόλοιπα ζευγάρια, οριακό προβάδισμα πρόκρισης για τον Πανιώνιο!

Αποφασιστικό βήμα για τα προημιτελικά του LEN Euro Cup έκαναν ΝΟ Βουλιαγμένης, Σαμπαντέλ και Σαβόνα μετά τις ευρείες νίκες που πέτυχαν στους πρώτους αγώνες της φάσης των «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Λαιμού επικράτησε με 17-13 της Μπαρτσελόνας στην Βαρκελώνη, ενώ η Σαμπαντέλ επιβλήθηκε με 18-11 της Τουρκουάν, ενώ η Σαβόνα επικράτησε με 16-10 της Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι.

Η έτερη ελληνική ομάδα ο Πανιώνιος πήρε οριακό προβάδισμα πρόκρισης καθώς επικράτησε με 12-11 της Στεάουα Βουκουρεστίου σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε με 11-8 αλλά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν σε 11-11, ενώ ο Νίκολα Μοσκόφ έδωσε την νίκη στο σύνολο του Κώστα Δήμου. Με το ίδιο σκορ (12-11) επικράτησε η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ κόντρα στη κάτοχο του τίτλου Βάσας που μείωσε στο φινάλε σε απόσταση αναπνοής αναπτερώνοντας τις ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Σπαντάου με την Ορτίτζια καθώς ήρθαν ισόπαλοι 8-8 σε ένα παιχνίδι που οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους την τελευταία περίοδο αφού η ομάδα από τις Συρακούσες προηγήθηκαν με 7-4 στο τρίτο οκτάλεπτο και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε σε 7-7 ανέκτησε το προβάδισμα (8-7) χάρη σε τέρμα του Ινάμπα. Παρόλα αυτά η Σπαντάου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (8-8) με γκολ του Πριοτέσα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Από εκεί και πέρα η Ζούγκλο Βαζούτας επικράτησε με 13-11 του Ερυθρού Αστέρα σε ένα παιχνίδι που οι Ούγγροι είχαν το προβάδισμα σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκαν με τέσσερα τέρματα διαφορά (11-7) στα μέσα της τελευταίας περιόδου αλλά οι Σέρβοι πλησίασαν στα δύο τέρματα αφήνοντας ανοιχτή την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Πριμόριε Ριέκα έκαμψε με 8-7 της Ντιναμό Τιφλίδας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ αφού οι Κροάτες έφτασαν την διαφορά ακόμη και στα τρία τέρματα (8-5) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως οι Γεωργιανοί πλησίασαν στο γκολ διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Οι επαναληπτικοί αγώνες της φάσης των «16» του LEN Euro Cup στις 23 Μαρτίου με τις ελληνικές ομάδες να έχουν μεγάλες πιθανότητες να βρεθούν στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.