LEN Champions League: Πήρε το ντέρμπι και το χάλκινο μετάλλιο η Σαντ Αντρέου!

Συγκλονιστικός μικρός τελικός που κρίθηκε στο φινάλε του αγώνα!

by Γιώργος Χρήστου

Σε ένα συγκλονιστικό μικρό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Σαντ Αντρέου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καθώς επικράτησε με 8-7 της Ματαρό στο Final 4 του LEN Champions League που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα συναρπαστικό και δυνατό παιχνίδι με την Σαντ Αντρέου να κατακτά το μετάλλιο χάρη σε τέρμα της Κρέσπι στα 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Η Ματαρό ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή (2-1) στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως η Σαντ Αντρέου με ένα επιμέρους σερί 4-1 ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση αφού πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο στα δύο τέρματα διαφορά (5-3). Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι η Ματαρό ισοφάρισε τρεις φορές, το σύνολο του Μερίνο δεν έχασε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη που έδωσε το μετάλλιο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-1, 1-2, 2-2