LEN Champions League: Ολοκλήρωσε με ήττα το ταξίδι στα αστέρια ο ΠΑΟΚ!

by Γιώργος Χρήστου

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στον Γ’ προκριματικό όμιλο του LEN Champions League καθώς ηττήθηκε με 11-8 από την διοργανώτρια Οραντέα. Το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου πάλεψε για την ανατροπή, όμως το άσχημο ξεκίνημα δεν του επέτρεψε να την ολοκληρώσει.

Οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν το ταξίδι τους στα αστέρια με απολογισμό την ιστορική νίκη κόντρα στην ΕΝΚΑ αλλά και τις εξαιρετικές εμφανίσεις στα υπόλοιπα παιχνίδια του γκρουπ, ενώ συνεχίζουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στο LEN Euro Cup μπαίνοντας στη κλήρωση της Δευτέρας (16/9).

ΠΑΟΚ – Οραντέα 8-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Οραντέα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 8-2 στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ ανέκαμψε στο δεύτερο ημίχρονο αφού πλησίασε στα δύο τέρματα διαφορά (10-8), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα χάρη σε τέρμα του Νίκου Τσολακούδη. Παρόλα αυτά οι Ρουμάνοι έφτασαν στη νίκη και έμειναν ζωντανή για την πρωτιά του γκρουπ που οδηγεί στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Χρήστος Μπιτσάκος που σημείωσε τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-2, 3-2

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος Χ. 3, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 1, Μυρίλος, Ντέλιτς 1, Προσινικλής Π., Κούπμαν 1, Καρατζάς 2, Σιορδίλης