LEN Champions League: Μεγάλο διπλό δια χειρός Πιγέτλοβιτς για την Νόβι στην έδρα της Μαρσέιγ!

Πέρασε από το Σπλιτ και γλυκοκοιτάζει Final 4 η Προ Ρέκο του Κώστα Κάκαρη!

by Γιώργος Χρήστου

Με νικητήριο τέρμα του Ντούσκο Πιγέτλοβιτς στα 38 δευτερόλεπτα στο παίκτη παραπάνω η Νόβι Μπέογκραντ πέρασε με 14-13 από την έδρα της σκληροτράχηλης Μαρσέιγ που λίγο έλειψε να κάνει ζημιά στους περσινούς φιναλίστ του LEN Champions League για την 2η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης, που ζευγάρωσαν τις νίκες τους.

Η ομάδα του Δημήτρη Σκουμπάκη αλλά και του Άγγελου Βλαχόπουλου που σημείωσε δύο τέρματα εκ των οποίων το δεύτερο ήταν κομβικό καθώς ισοφάρισε σε 13-13 με αριθμητικό πλεονέκτημα τριάμιση λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Οι Γάλλοι με 8-5 στις αρχές της τρίτης περιόδου αλλά οι Σέρβοι κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα στο 11-10 στο τέλος του οκτάλεπτου. Στη τελευταία περίοδο οι σαφώς πιο έμπειροι φιλοξενούμενοι πήραν το σημαντικό τρίποντο έχοντας τον Άλβαρο Γκρανάδος σε δαιμονιώδη μέρα καθώς πέτυχε έξι γκολ.

Από εκεί και πέρα η πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο του Κώστα Κάκαρη επικράτησε με 13-10 της Γιαντράν στο Σπλιτ και έκανε το 2/2 στην προημιτελική φάση του Α’ Ομίλου της διοργάνωσης. Η ομάδα του διεθνή φουνταριστού προηγήθηκε με 6-2 στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την σημαντική επικράτηση έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ίβοβιτς που σημείωσε τέσσερα τέρματα.

Πλέον οι πρωταθλητές Ιταλίας επικεντρώνονται στην μεγάλη αναμέτρηση κόντρα στην Νόβι Μπέογκραντ στο Βελιγράδι που είναι προγραμματισμένη για τις 2/4 και ενδεχομένως να κρίνει πολλά για την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στο Final 4 της Μάλτας αφού οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή με έξι βαθμούς.