LEN Champions League: Ιστορική νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην ΕΝΚΑ!

Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ! Το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου πέτυχε την πρώτου νίκη στο LEN Champions League! Οι Θεσσαλονικείς με απίστευτη ανατροπή και αιχμή του δόρατος τον Χρήστο Μπιτσάκο που σημείωσε τέσσερα τέρματα εκ των οποίων τα τρία συνεχόμενα στη τελευταία κρίσιμη περίοδο, επικράτησε με 11-10 της ΕΝΚΑ για την 3η αγωνιστική του Γ’ προκριματικού ομίλου της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει το ταξίδι του στα αστέρια κόντρα στη διοργανώτρια Οραντέα (14/9, 18:30), έχοντας αποκομίσει πολύτιμες εμπειρίες και παραστάσεις από το υψηλότερο επίπεδο.

ΠΑΟΚ – ΕΝΚΑ 11-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΕΝΚΑ άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Γιώργου Δερβίση στο παίκτη παραπάνω, όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με το ίδιο νόμισμα με γκολ του Χρήστου Μπιτσάκου. Παρόλα αυτά οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) με τέρμα του Κάραμαν, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Χριστόδουλος Κολόμβος στο παίκτη παραπάνω έκανε το 3-1, όμως το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου μείωσε σε απόσταση αναπνοής (3-2) με τέρμα του Γιάννη Κεχαλάρη στα 42 δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (3-3) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντέλιτς, όμως η ΕΝΚΑ με δύο τέρματα του Κούλογκλου επανέφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα (5-3). Τρία λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου ο Γιάννης Κεχαλάρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 5-4, όμως ο Γιώργος Δερβίσης με τον ίδιο τρόπο έκανε άμεσα το 6-4. Στο 1:47 ο Ντέλιτς έφερε σε απόσταση αναπνοής τους Θεσσαλονικείς αφού μείωσε σε 6-5 στο παίκτη παραπάνω. Στα 48 δευτερόλεπτα ο Γιώργος Δερβίσης με το τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στα δύο γκολ (7-5) με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στα 18 δευτερόλεπτα ο Νίκος Τσολακούδης έκανε το 7-6 στο παίκτη παραπάνω.

Στις αρχές της τελευταίας και κρίσιμης περιόδου ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 7-7 με το τρίτο προσωπικό τέρμα του Γιάννη Κεχαλάρη, όμως ο Χριστόδουλος Κολόμβος απάντησε άμεσα (8-7) με αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 6:12 ο Χρήστος Λασκαρίδης έφερε και πάλι το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (8-8), ενώ προηγουμένως αποβλήθηκε με τρίτη ποινή ο Γιώργος Δερβίσης. Παρόλα αυτά οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα (9-8) με το τρίτο τέρμα του Κούλογκλου αλλά ο Χρήστος Μπιτσάκος είχε άμεση απάντηση για νέα ισοπαλία στο παιχνίδι (9-9). Στο 4:06 ο Κάραμαν έκανε το 10-9 για την τουρκική ομάδα αλλά ο Χρήστος Μπιτσάκος με το τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση στο παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 10-10. Στο 2:35 ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ με νέο τέρμα έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-10) στην ελληνική ομάδα σε ένα κρίσιμο σημείο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 4-4, 5-3

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος Χ. 4, Λασκαρίδης 1, Προσινικλής Ν., Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης 3, Τσολακούδης 1, Μυρίλος, Ντέλιτς 2, Προσινικλής Π., Κόουπμαν, Κουγιούλης, Σιορδίλης