LEN Champions League: Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ λύγισε στις λεπτομέρειες από την Σπαντάου!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου των προκριματικών του LEN Champions League! Οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου λύγισαν στις λεπτομέρειες από την Σπαντάου καθώς ηττήθηκαν με 12-10 και άφησαν υποσχέσεις με το καλημέρα για την νέα σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς θα συνεχίσουν το ταξίδι τους στα αστέρια κόντρα στο μεγάλο φαβορί του γκρουπ, την ιταλική Μπρέσια (13/9, 20:30).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ΕΝΚΑ των Χριστόδουλο Κολόμβο και Γιώργο Δερβίση ηττήθηκε από την διοργανώτρια Οραντέα με 20-8, όμως οι Έλληνες αθλητές ήταν πρωταγωνιστές. Ο πολύμπειρος φουνταριστός πέτυχε δύο τέρματα, ενώ τρία πρόσθεσε ο έμπειρος αμυντικός.

Σπαντάου Βερολίνου – ΠΑΟΚ 12-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Σπαντάου μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και με όπλο την άμυνα μπήκε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου μείωσε σε 2-1 χάρη σε εξαιρετικό εξάμετρο του Ντέλιτς, ενώ ο Καρατζάς στο παίκτη παραπάνω έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2). Οι Θεσσαλονικείς πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με γκολ του Θανάση Χρυσοσπάθη. Στη δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο αφού ο Χρήστος Μπιτσάκος με αριθμητικό πλεονέκτημα διεύρυνε το προβάδισμα στα δύο τέρματα (4-2). Παρόλα αυτά οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 4-4 αλλά ο Ντέλιτς στα εννέα δευτερόλεπτα έκανε το 5-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Τκατς στο παίκτη παραπάνω για το 5-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπαντάου μετά από ισορροπημένο τρίτο οκτάλεπτο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7) και πάλι με τον Τκατς που ήταν από τους πρωταγωνιστές των νικητών. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάλεψε και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση του ματς χάρη σε τέρματα του Ντέλιτς και Κόουμπαν καθώς ισοφάρισαν σε 7-7 αλλά οι Γερμανοί ανέκτησαν το προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Ντέλιτς που σημείωσε τέσσερα τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-2, 4-2, 3-3

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος Χ. 1, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν. 1, Χρυσοσπάθης 1, Κεχαλάρης 1, Τσολακούδης, Μυρίλος, Ντέλιτς 4, Προσινικλής Π., Κόουπμαν 1, Καρατζάς 1, Σιορδίλης