Κρίμα Πανιωνάρα…

Πικρός αποκλεισμός για τον «Ιστορικό» που τα έδωσε όλα...

Κρίμα και άδικο. Τεράστια προσπάθεια από τον Πανιώνιο για την πρόκριση στα προημιτελικά του LEN Euro Cup, με τον «Ιστορικό» να τα δίνει όλα, αλλά να χάνει την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι, όντας άτυχος, καθώς το 11-10 της Στεάουα στην κανονική διάρκεια σημειώθηκε δύο – μόλις – δευτερόλεπτα πριν το φινάλε…

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 20-18 (κ.δ 11-10)

Ντέρμπι μέχρις εσχάτων, φοβερές προσωπικές μάχες και πλήθος αποβολών στον επαναληπτικό του 12-11  της Νέας Σμύρνης, με τους παίκτες του Κώστα Δήμου να έχουν δώσει όρκο νίκης και πρόκρισης πριν το παιχνίδι, παίζοντας με τεράστιο πάθος από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ο Πανιώνιος είδε τους Ρουμάνους να προηγούνται με 7-4 μέσα στην τρίτη περίοδο, όμως Κοπελιάδης δις, Γκιουβέτσης και Μουρίκης γύρισαν… τούμπα το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά (7-8)!

Στο 4:30 πριν τη λήξη, ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης με ένα μεγάλο γκολ έδωσε προβάδισμα 7-9 στον «Ιστορικό», με τη Στεάουα να μειώνει άμεσα σε 8-9 στο 3:53. Στο 2:55 οι Ρουμάνοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9, εκ νέου με τον καλύτερο παίκτη τους τον Γκεργκέσκου, ενόσω εκτός αγώνα λόγω ποινών βρίσκονταν ήδη οι Μοσκόφ και Γραμματικός. Στο 2:22 και ο Γιώργος Καλαϊτζής τέθηκε εκτός λόγω αποβολής, με τον Πανιώνιο να αντέχει με παίκτη λιγότερο. Στο 1:24 ο Κώστας Δήμου κάλεσε τάιμ άουτ, αφού προηγήθηκε κερδισμένη αποβολή για τους κυανέρυθρους. Στον παίκτη παραπάνω ο αρχηγός, Αλέξανδρος Γούνας, σημείωσε ένα πελώριο γκολ για το 9-10 του Πανιωνίου στο 1:06! Ο Κλίκοβατς βρήκε την απάντηση 53 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 10-10. Δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος…. έγινε το απίστευτο, με τον Ντίνκα να σκοράρει για το 11-10…

Η αναμέτρηση πήγε στα πέναλτι καθώς το συνολικό σκορ από το πρώτο και το δεύτερο παιχνίδι ήταν 22-22!