«Κρεσέντο» γκολ και χάλκινοι οι Έλληνες με την Γιουγκ στην Αδριατική!

Το χάλκινο μετάλλιο στην κορυφαία Αδριατική Λίγκα όλων των εποχών κατέκτησε η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, επικρατώντας της Ραντνίτσκι στον μικρό τελικό με 18-15! Η ομάδα του Κόμπεστσακ γνώρισε εχθές την ήττα με 18-16 από την Γιαντράν Σπλιτ στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, η οποία και αντιμετωπίζει την Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Το χθεσινό παιχνίδι με τους συμπατριώτες της Γιαντράν και κυπελλούχους Κροατίας ήταν παραπάνω από συναρπαστικό, ενώ τα γκολ έπεφταν… άφθονα! Ο Στέλιος Αργυρόπουλος ήταν ο κορυφαίος για τους Κροάτες, έχοντας γενικό απολογισμό επτά γκολ σε ημιτελικό και μικρό τελικό, ενώ έξι πέτυχε συνολικά ο Κώστας Κάκαρης και τέσσερα πρόσθεσε ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου. Τα γκολ στον ημιτελικό ερχόντουσαν το ένα μετά το άλλο, η πρώτη περίοδος έληξε 5-4 υπέρ της Γιουγκ ενώ στην δεύτερη σημειώθηκαν δέκα (!) γκολ. Η Γιαντράν βρέθηκε μπροστά με 10-9 στη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στην τρίτη περίοδο κάθε φορά που η Γιουγκ σκόραρε εκείνη ισοφάριζε, και το σενάριο γκολ προβαδίσματος – γκολ ισοφάρισης συνεχίστηκε μέχρι τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Λόρεν Φάτοβιτς πέτυχε το 16-16. Με ένα γκολ του Ρίνο Μπούριτς και με ένα του Λούκα Μπούκιτς, η Γιαντράν βρέθηκε να προηγείται 18-16 με 2:25 να απομένουν για την λήξη και η ομάδα των Ελλήνων δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι, στερούμενη τη θέση της στον τελικό.

Στον μικρό τελικό, η Γιουγκ ήταν καλύτερη των περσινών πρωταθλητών, με τους Κάκαρη και Αργυρόπουλο να σημειώνουν από ένα γκολ στην πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκαν και πάλι 5-4. Η δεύτερη περίοδος έδειξε την αποφασιστικότητα των Κροατών να μην χάσουν δεύτερο σερί παιχνίδι, και το σκορ μετατράπηκε σε 10-4 και αφού ο Λούκιτς μείωσε σε 10-5 το ημίχρονο έληξε 11-5 υπέρ της Γιουγκ! Στην τρίτη περίοδο, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και οκτώ γκολ, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 17-9 στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου. Για πρώτη φορά, η τελευταία περίοδος ανήκε στην Ραντνίτσκι, η οποία μετά το 18-11 του Στέλιου Αργυρόπουλου στο 7:12 έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 μέχρι το τέλος, ο χρόνος όμως δεν της έφτασε για να πλησιάσει περισσότερο το σκορ και να στερήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ο Στέλιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του μικρού τελικού, πέτυχε πέντε γκολ σε πέντε πολύ κρίσιμα σημεία του αγώνα, δίνοντας ψυχολογικό αβαντάζ στους συμπαίκτες του.

Παράλληλα, η Γιουγκ σημείωσε ένα μοναδικό ρεκόρ το Σαββατοκύριακο: τα περισσότερα γκολ που έχει βάλει και έχει δεχθεί ομάδα σε δύο μόλις παιχνίδια, ρεκόρ τουλάχιστον για την διοργάνωση της Αδριατικής. Με γενικό απολογισμό 34 γκολ που σκόραραν και 33 που δέχθηκαν, οι Κροάτες κατάφεραν να ολοκληρώσουν δύο παιχνίδια με σύνολο 77 γκολ!

Για τους Σέρβους στον μικρό τελικό κορυφαίος ήταν ο Γιόζιπ Βρλιτς με τέσσερα γκολ, ενώ ο κορυφαίος σκόρερ της Γιαντράν, Γιέρε Κράγκιτς, σημείωσε επτά γκολ στον ημιτελικό.