Κρατάει το πρώτο ημίχρονο η Εθνική – Με Ισπανία στον προημιτελικό (VIDs)

Την τρίτη θέση στον Α’ Όμιλο πήρε εν τέλει η Εθνική ομάδα γυναικών, η οποία στον προημιτελικό του Πανευρωπαϊκού θα αντιμετωπίσει τη δυνατή Ισπανία.

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση παρουσιάστηκε βελτιωμένη κόντρα στη Ρωσία, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα, καθώς δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στο τρίτο οκτάλεπτο και έπειτα, αφού κόλλησε στην επίθεση χωρίς να αλλάζει την τακτική της, πέφτοντας στις παγίδες που είχε στήσει η ρωσική άμυνα.

Ελλάδα – Ρωσία 7-12

Τα κορίτσια στα πρώτα δεκαέξι λεπτά έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με εμφάνιση αντίστοιχη όσων την έφεραν στη δεύτερη θέση της Ευρώπης πριν δύο χρόνια, όμως στη συνέχεια όλα άλλαξαν, με τις Ρωσίδες, που διαθέτουν έτσι κι αλλιώς εξαιρετικά μπλοκ, να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι η Ελλάδα έβαζε δύο φουνταριστές κάτι που σημαίνει περισσότερα μπλοκ μπροστά από την Καρνάουκ.

H Ελλάδα προηγούνταν έως το ημίχρονο, με τη Ρωσία να κάνει την ολική ανατροπή και να φθάνει στη νίκη. Πρώτες σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Ξενάκη και η Τσουκαλά με 2 έκαστη.

Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο η Ρωσία κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη, ενώ θα αντιμετωπίσει την Ιταλία στον προημιτελικό. Τα κορίτσια πρέπει να συνεχίσουν την προσπάθεια και να κρατήσουν την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου!

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΕΔΩ

Ο σπουδαίος προημιτελικός με την Ισπανία είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη στις 18:30.

Στο ξεκίνημα, η Ρωσία κέρδισε ποινή της Κώτσια, παρά την ελληνική ζώνη και στο λιγότερο η Εθνική δεν δέχθηκε γκολ με τις Ρωσίδες να έχουν δύο δοκάρια!

Η Ρωσία, από την άλλη, στην αρχή επέλεξε το ανάμεσα, το οποίο η Εθνική άμεσα προσπαθούσε να σπάσει με μπάσιμο.

• Η Εθνική είχε βάλει το δικό της ρυθμό στα πρώτα λεπτά και η άμυνα έδινε αυτοπεποίθηση στα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση, ενώ το 1-0 έγινε από την Άλκηστη Αβραμίδου στο 3:17. Η Ελευθεριάδου έδωσε εξαιρετική ασίστ στην Άλκηστη και η έμπειρη αθλήτρια νίκησε την Καρνάουκ για το 1-0!!!

Παρ’όλα αυτά, στο 2:42 σε παίκτρια παραπάνω η Προκοφίεβα με υψηλή τεχνική ισοφάρισε σε 1-1, με το λάθος να είναι του μπλοκ και όχι της Διαμαντοπούλου.

• Με φοβερό πάθος ωστόσο τα κορίτσια πέρασαν μπροστά εκ νέου, καθώς η Αβραμίδου έδωσε φοβερή ασίστ στην Έλενα Ξενάκη στο πρώτο δοκάρι για το 2-1 της Εθνικής!
  • Τσουκαλά και Αβραμίδου με δύο μπλοκ βοήθησαν έπειτα την ελληνική άμυνα, ενώ στα 53 δευτερόλεπτα η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε την ποινή και η Ειρήνη Νίνου με μια οβίδα από το «1» έγραψε το 3-1!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Γκολάρα από @alkisti6 και 1-0! 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷💣💣💣💣💣

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24) στις

Δεν τη σταματάει κανείς την @elenaxen και 2-1!!! 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Με ποσά χιλιόμετρα έφυγε η μπάλα από το χέρι της @eirini.ninou ????🧨🧨🧨🧨🧨🧨🎯🎯🎯🎯🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷 3-1 🤽‍♂️🤽‍♂️

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ρωσία με κόντρα της Καρίμοβα μείωσε σε 3-2, ενώ είχε αποβληθεί η Βασιλική Διαμαντοπούλου.

• Εν τούτοις, η Έλενα Ξενάκη κέρδισε αποβολή αμέσως μετά και η Άλκηστη Αβραμίδου την είδε εκ νέου για το 4-2 της Ελλάδας! Μεγάλο γκολ για την Εθνική που έπαιζε εξαιρετική άμυνα στα 2μ. της Ρωσίας.

Οι Ρωσίδες προσπαθούσαν να κολυμπήσουν την Ξενάκη και το πέτυχαν με την πρώτη ποινή της νεαρής παίκτριας, αλλά η Διαμαντοπούλου έκανε φοβερή επέμβαση στο πρώτο δοκάρι και κράτησε τη διαφορά!

Στο 3:41 από λάθος στην επίθεση, η Μπέρνσεβα και η Καρίμοβα έφυγαν σφαίρα στην κόντρα και μείωσαν σε 4-3. Αυτά τα γκολ έπρεπε να αποφύγει η Ελλάδα και είχε δεχθεί ήδη δύο τέτοια.

Στο 3:12 η Αβραμίδου αποβλήθηκε στην αμυντική κόντρα. Μετά το τάιμ άουτ η Σερζάτοβα σκόραρε για το 4-4 από το πρώτο δοκάρι, σε ένα πολύ ωραίο ρωσικό παραπάνω.

Στο 2:27 η Μαργαρίτα Πλευρίτου κέρδισε ποινή και στο παραπάνω η ίδια δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ δέχθηκε χτύπημα μπροστά στον Μαργκέτα…

Στο 1:41 η Ρωσία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με ένα αριστούργημα της Προκοφίεβα από πολύ μακρία για το 4-5.

• Παρ’όλα αυτά, ένα τεράστιο σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου από την περιφέρεια έκανε το 5-5 για την Ελλάδα που είχε θάρρος και πείσμα!
  • Και είχαμε κι άλλο! Η Χριστίνα Τσουκαλά με ένα φανταστικό σουτ, δοκάρι και μέσα, έβαλε μπροστά την Ελλάδα με 6-5! Τι παιχνίδι!

Ναι ρε παικτάρα!!! @nicole_ef 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🔥🔥🔥🔥🔥🚨🚨🚨🚨

Captain on duty @christsouk8 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷👀👀👀👏👏💪

Ξενάκη ξανά!!! 🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷♥️♥️♥️♥️♥️

Με εξαιρετικό λιγότερο, η Εθνική ομάδα μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 5:40 η Τσουκαλά έκανε το καλύτερο κλέψιμο στη διοργάνωση έως τώρα!!!

Το πρώτο κακό μαντάτο ήταν η δεύτερη αποβολή της Ξενάκη αμέσως μετά, ενώ έγινε και το 6-6 στο παραπάνω με τη Μπορίσοβα να σκοράρει από την έξω γραμμή. Η Ρωσία είχε 4/7 παραπάνω στο 4:30.

Στο 4:20 η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε την ποινή στα 2μ. και στο παραπάνω δεν κατάφερε η Εθνική να σκοράρει. Εν συνεχεία, στο 3:20 η Ελευθεριάδου έπαιξε εξαιρετική άμυνα, παρ’όλα αυτά δόθηκε ποινή στη Μυριοκεφαλιτάκη αρκετά αυστηρά. Σε εκείνη τη φάση έγινε χρήση του VAR για να διαπιστωθεί εάν μπήκε γκολ και πράγματι μέτρησε για το 6-7 της Ρωσίας με σκόρερ την Προκοφίεβα.

Στο 2:07 η Ελευθεριάδου έκανε ποινή στην αμυντική κόντρα, μετά από σουτ της ίδιας και η Ρωσία κάλεσε δεύτερο τάιμ άουτ. Στο παραπάνω η Ιβάνοβα έκανε το 8-6 με ένα φοβερό σουτ στο «Γ», δοκάρι και μέσα.

Στα 58” η Αβραμίδου αποβλήθηκε και στο παραπάνω η Τσουκαλά έκλεψε και έσωσε την Εθνική!

Σε όλο το οκτάλεπτο η Εθνική έπαιζε με δύο φουνταριστούς, αλλά το σύστημα δεν απέδωσε σε καμία φάση και έτσι οι Ρωσίδες ανέτρεψαν το σκορ.

Ένα οκτάλεπτο απέμενε για την ανατροπή της ελληνικής ομάδας. Στο 6:32 η Κώτσια έκανε την 3η της ποινή και η Γκουρμπούνοβα έκανε το 9-6 για τη Ρωσία στο παραπάνω.

Μάλιστα στο 5:48 η Καρίμοβα πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, κάτι που ανάγκασε τον Μορφέση να περάσει στο τέρμα την Ιωάννα Σταματοπούλου.

Η Τσουκαλά μείωσε στη συνέχεια σε 10-7, αλλά ένα τραγικό λάθος στην άμυνα άφησε ολομόναχη τη Γκορμπούνοβα να σκοράρει για το 11-7.

Στο τέλος η Γκορμπούνοβα έκανε το 12-7.