Κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός!

by Γιώργος Χρήστου

Ένας φοβερός Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο καθώς ηττήθηκε με 12-11 για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του LEN Champions League. Το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν έχασε την ευκαιρία στα 0:25 να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να το στείλει στα πέναλτι καθώς το σουτ του Γιάννη Φουντούλη από τη θέση 5 σε παίκτη παραπάνω βρήκε στο δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» που παρέμειναν στους πέντε βαθμούς, ενώ οι Ιταλοί έκαναν το 3/3 και προπορεύονται στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 στα μισά της πρώτης περιόδου αλλά μέσα σε δυόμιση λεπτά η Προ Ρέκο ισοφάρισε σε 3-3. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Πειραιά ήταν σταθερά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού καθώς διατηρούσε το προβάδισμα σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε ο Λούκα Λόντσαρ για την προσφορά του στο σύλλογο των πρωταθλητών Ευρώπης που μέχρι πέρσι φορούσε το σκουφάκι της Προ Ρέκο.

Προ Ρέκο – Ολυμπιακός 12-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά αφού άνοιξε το σκορ με τον Ζαννή Αλαφραγκή σε κόντρα μετά το ριμπάουντ σε χαμένο σουτ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου, ενώ το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν έβγαλε δύο άμυνες στο λιγότερο έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μάρκο Μπίγιατς. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό στην άμυνα τους και με καθαρό μυαλό διπλασίασαν τα τέρματά τους με το Νίκο Γκίλλα σε συνθήκες κόντρας μετά από δημιουργία του Ντίνου Γενηδουνιά, ενώ έκαναν το 3-0 με τον Γιώργο Δερβίση από το δοκάρι σε παίκτη παραπάνω μετά από ασίστ του Γιάννη Φουντούλη. Η Προ Ρέκο με ένα γρήγορο σερί 3-0  σε δυόμιση λεπτά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά ο Φοντέλι μείωσε σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση, ενώ ο Γιάνγκερ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (3-2) με σε παίκτη παραπάνω και ο Χάλλοκ ισοφάρισε σε παραπάνω στα πέντε δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (4-3) με τρομερό εξάμετρο του Γιώργου Δερβίση, ενώ το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν έκανε το 5-3 με τον Λούκα Λόντσαρ σε παίκτη παραπάνω από το δοκάρι μετά από ασίστ του Γιώργου Δερβίση. Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν σε 5-4 με τον Ζάλανκι σε παίκτη παραπάνω. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Δημήτρης Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι αλλά οι διαιτητές το ακυρώθηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφάρισαν σε 5-5 με τον Κοντέμι σε διπλό παραπάνω. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση αφού πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5). Αρχικά ο Γιάννης Φουντούλης με τρομερό σουτ έδωσε το προβάδισμα και ο Δημήτρης Νικολαιδης σε κόντρα μετά από εξαιρετική ασίστ του Ντίνου Γενηδουνιά έκανε το 7-5. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-6 με τον αριστερόχειρα Ζάλανκι και ο Ντι Φούλβιο έφερε το ματς στα ίσα στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ενώ στη τελευταία φάση του ημίχρονου η Προ Ρέκο πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (8-7) με τον Κοντέμι.

Στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Σάντρο Σούκνο ανέβασαν την διαφορά στα δύο τέρματα (9-7) με τον Κανέλα από τη θέση 5, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 με τον Νίκο Γκίλλα σε παραπάνω από τη θέση 1 μετά από ασίστ του Γιάννη Φουντούλη. Εν συνεχεία οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Άντρο Μπούσλιε σε παραπάνω μετά από νέα ασίστ του Γιάννη Φουντούλη και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Στην αμέσως επόμενη φάση η Προ Ρέκο ανέκτησε το προβάδισμα (10-9) με τον Φοντέλι σε παραπάνω και ο Κοντέμι σε κόντρα έκανε το 11-9, ενώ ο Ντι Φούλβιο έχασε μοναδική κόντρα αφού δε κατάφερε να νικήσει τον Μάρκο Μπίγιατς. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-10 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά που κέρδισε ο Δημήτρης Νικολαΐδης. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μάρκο Μπίγιατς πραγματοποίησε φοβερές επεμβάσεις σε παραπάνω των Ιταλών. Το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν έχασε διπλή ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω να ισοφαρίσει στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία σε κόντρα με τον Νίκο Γκίλλα να σημαδεύει το δοκάρι στη πρώτη επίθεση της ελληνικής ομάδας αλλά και με τις καλές άμυνες να φέρει το ματς στα ίσα. Έτσι η Προ Ρέκο με τον Χάλλοκ με ωραία κίνηση από το φουνταριστό έκανε το 12-10, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε τρία διαδοχικά παραπάνω με τους Κωνσταντίνο Γενηδουνιά να αστοχεί δις και τον Γιάννη Φουντούλη. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» με τρομερό εξάμετρο του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά μείωσε σε 12-11. Στα 0:25 ο Γιάννης Φουντούλης έχασε το σουτ σε παίκτη παραπάνω από τη θέση 5 καθώς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Νίκος Γκίλλας, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς και Γιώργος Δερβίσης που σημείωσαν δύο τέρματα, ενώ από πλευράς Προ Ρέκο ο Κοντέμι πέτυχε τρία κομβικά γκολ για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 2, Κανέλλα 1, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Ιόκι Γκράττα, Χάλλοκ 2, Νέγκρι

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς