Κοίταξε στα μάτια την Όρβοσι ο Πανιώνιος και συνεχίζει το ταξίδι στο EURO CUP!

Στον δεύτερο παιχνίδι του απέναντι στην Ουγγρική Όρβοσι, ο Πανιώνιος παρουσίασε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 11-12 και συνεχίζει πλέον το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο LEN EURO CUP!

Η διακύμανση του παιχνιδιού:

Η ουγγρική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα με 0-3, χάρη σε ένα γκολ του Φέρεντς Σάλομον και δύο του Ντάνιελ Άνγιαλ, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Δήμου βρήκαν ρυθμό και ισορρόπησαν εντελώς την εικόνα του αγώνα, αφού έπειτα από κάποιες καλές συνεργασίες στην επίθεση, σκόραρε με τους Άντρια Μπιτάτζε, Γιώργο Καλαϊτζή και Νίκο Κοπελιάδη πηγαίνοντας στο πρώτο οκτάλεπτο υπολοιπόμενοι μόνο ενός γκολ (3-4).

Η ισοφάριση τελικά ήρθε με δυνατό σουτ του Νίκου Κοπελιάδη, όμως η Όρβοσι βρήκε και πάλι προβάδισμα με τον Τσασόβσκι, όμως έπειτα από τάιμ άουτ του Κώστα Δήμου, ο Αλέξανδρος Γούνας σκόραρε στον παραπάνω φέρνοντας το ματς στο 5-5. Παρά το γεγονός ότι οι Ούγγροι, πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, ο «Ιστορικός» κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενος 7-6 του Άντρια Μπιτάτζε και του Αλέξανδρου Γούνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο επιθετικός ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι των αντιπάλων τους για μεγάλο διάστημα του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν να «ανοίξουν» τη διαφορά στο σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα στο χάρη στα πολύ όμορφα γκολ των Μουρατίδη και Καλαϊτζή με 9-8.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού είχε ακριβώς την ίδια μορφή με τον Πανιώνιο να σκοράρει με του Γούνα και Κοπελιάδη για το 11-10, με τους Ούγγρους να ισοφαρίζουν από το σημείο του πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 4-2, 2-2, 2-4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΡΒΟΣΙ 11-12

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 3, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης, Μπιτάτζε 2, Νταλάπας, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης 1, Παπάκος, Γούνας 3, Κατραούρας, Καπετανάκης, Αναγνώστου.

ΟΡΒΟΣΙ (Ντάνιελ Βάργκα): Λεβάι, Αγκιάλ 2, Μάνχερτζ Κρ. 4, Βαρνάι, Σάλαμον 1, Κσακσόβσκι 2, Ντάλα 1, Σζουκς, Βιγκβάρι 1, Μπούριαν 1, Μπούνττσουχ, Αράνι, Μπιστριτσάνι