Κλείνει η 7η αγωνιστική με εκπλήξεις, και ματς…στα χαρτιά!

Δύο διεξήχθησαν και δύο αναβλήθηκαν στον Β’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ολοκληρώθηκε στο ήμισυ εχθές (12/01) η 7η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Γιουγκ να «τρομάζει» την Προ Ρέκο, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης στην πρώτη τους ήττα για φέτος! Αυτό ήταν το ένα από τα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν στον Β’ όμιλο, καθώς το παιχνίδι Μαρσέιγ – Ερυθρός Αστέρας αλλά και αυτό ανάμεσα στην Όρβοσι και την Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού. Έτσι, έγινε κάτι που άγνωστο αν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν: τα παιχνίδια πήγαν με σκορ 10-0 υπέρ της Μαρσέιγ και της Σπαντάου, καθώς θετικά κρούσματα βρέθηκαν σε Ερυθρό Αστέρα και Όρβοσι αντίστοιχα, που δεν συμπλήρωναν τον αριθμό ατόμων για να κατεβάσουν ομάδα!

Όσο για τα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν, ήταν πραγματικά συγκλονιστικά ντέρμπι. Η Γιουγκ νίκησε την Ρέκο, αφήνοντας… ελληνικό στίγμα στην ομάδα του Σούκνο, η οποία στερούταν τις υπηρεσίες των Πιέτρο Φιλιόλι, Ζένο Μπερτόλι, Λούκα Λόντσαρ και Τσάλο Ετσενίκε. Οι παίκτες του Κόμπεστσακ βρέθηκαν πίσω με 3-2 στην πρώτη περίοδο, ανέτρεψαν όμως το αποτέλεσμα εις βάρος τους με 6-5 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο, οι Κροάτες (και οι Έλληνες) συνέχιζαν να είναι σαρωτικοί, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο μάλιστα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ στην Γιουγκ, κάνοντας το 7-5 στο 4:22 της περιόδου. Ο Ζαλάνκι μείωσε σε 7-6 αλλά ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου ανέβασε και πάλι την διαφορά στα δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω, με το σκορ να γίνεται 8-6 από δεξιά! Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Γιουγκ να προηγείται 10-6 με γκολ από τον Φάτοβιτς και τον Μπένιτς. Στην τελευταία περίοδο ο Ίβοβιτς με τον Χάλλοκ προσπάθησαν να βάλουν και πάλι την Ρέκο στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 10-7 και 10-8, όμως ο πρωταγωνιστής του αγώνα Στέλιος Αργυρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 11-8 στα 4:44 πριν το τέλος με ένα σουτ στον παραπάνω στην πρώτη γωνία του Ντελ Λούνγκο! Η Προ Ρέκο μπορεί να υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στον όμιλο, παραμένει όμως πρώτη με 18 βαθμούς, δεν είναι όμως μόνη της, καθώς απολαμβάνει την… συντροφιά της Μαρσέιγ, που επίσης έχει 18 βαθμούς. Η Γιουγκ και οι Έλληνες βρίσκονται τρίτοι, έχοντας 15, ξεπερνώντας αρκετά την τέταρτη Όρβοσι, η οποία έχει 10.

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 11-8

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι., Φάτοβιτς 3, Μπουρντιέλεζ, Γιόκοβιτς, Παπαναστασίου 1, Τομάσοβιτς, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Κρζιτς, Κάκαρης 1, Μπένιτς 2, Ζούβελα 1, Βουκόγιεβιτς Α.

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 2, Νούτσο, Γιάνγκερ 2, Πρεσιούτι Ν., Κανέλλα 1, Ίβοβιτς 1, Βελόττο, Αϊκάρντι, Χάλλοκ 1, Νέγκρι

Το δεύτερο ντέρμπι της αγωνιστικής σημειώθηκε στην Ρουμανία, ανάμεσα στην Στεάουα και το Αννόβερο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία νίκη με γκολ στα τελευταία 27 δευτερόλεπτα του αγώνα και σκορ 10-9! Το Αννόβερο κατέφθασε στο Βουκουρέστι με τρεις σημαντικότατες απουσίες, αυτές των Πέταρ Μούσλιμ, Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς και Μάρκο Μάτσαν, παρ’ όλα αυτά με τον έτερο Μαυροβούνιο, Ντάρκο Μπργκούλιαν να πρωταγωνιστεί με τρία γκολ, κατάφερε να μπει καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενο με 3-1 στην πρώτη περίοδο και 5-3 στο ημίχρονο. Η Στεάουα ισοφάρισε με τους Νέγκρεαν και Γκεόρκε σε 5-5 στην τρίτη περίοδο, πριν ο Ρεάλ με τους Ντάρκο και Ματίγια Μπργκούλιαν δώσουν προβάδισμα 8-5 στο 2:51 και την Στεάουα να μειώνει σε 8-6 στο 2:39 της τρίτης περιόδου με τον Γκεοργκέσκου. Οι Ρουμάνοι δεν τα παράτησαν και ο Γκεόργκε με τον Μουντράζιτσα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 5:29 της τελευταίας περιόδου, όταν και το σκορ έγινε 8-8, όμως ο Βίνκελχορστ σε φάση τετ α τετ πέντε λεπτά πριν το τέλος έδωσε και πάλι προβάδισμα 9-8 στους Γερμανούς. Ο Ντραγκομιρέσκου 1:28 πριν τη λήξη ισοφάρισε και πάλι σε 9-9, όμως ο ήρωας της τελευταίας περιόδου Βίνκελχορστ «κλείδωσε» την νίκη για το Αννόβερο 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη από το δεύτερο δοκάρι. Η Στεάουα προσπάθησε αρκετά, όμως το Αννόβερο με αυτό το τρίποντο παρέμεινε στην πέμπτη θέση, έχοντας πλέον 8 βαθμούς και η Στεάουα στην τελευταία μαζί με τον Ερυθρό Αστέρα, έχοντας μόλις 3.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 9-10

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ. 3, Νέγκρεαν 1, Ντραγκομιρέσκου 1, Βάντσικ, Νεάμτου, Μουντράζιτζα 1, Γκεοργκέσκου 1, Γκεόργκε Α. 1, Οάντα, Ιούντεαν, Γκοάντα, Ντράγκουσιν

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Φρόραιχ, Ρεάλ 2, Μπργκούλιαν Ντ. 3, Σούτζε, Ρότερμουντ, Σίπερ, Κούμπις 1, Μπργκούλιαν Μ. 2, Χούελσοφ, Βίνκελχορστ 2, Γκετζ