Κέρδισε και την Ουγγαρία η Εθνική ομάδα!

Τρίτη διαδοχική νίκη κόντρα σε μεγάλη ομάδα για την Εθνική ομάδα γυναικών, η οποία μετά τις Ρωσία και Ολλανδία κέρδισε και την Ουγγαρία.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου έπαιξε εξαιρετικά και επικράτησε 12-9 των Μαγυάρων, σε φιλική αναμέτρηση στη Βουδαπέστη. Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Έλενα Ξενάκη με 4 γκολ, ενώ στο τέλος της αναμέτρησης τραυματίστηκε στο πρόσωπο η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη.

Η Εθνική κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκε να χάνει με 2-1. Στην συνέχεια ήταν εξαιρετική και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 7-5. Το σκορ διευρύνθηκε στο τρίτο οκτάλεπτο όταν οι Ελληνίδες βρέθηκαν να προηγούνται με 4 (9-5) και 5 γκολ διαφορά (11-6) για να ολοκληρώσουν την επιβλητική παρουσία τους με το τελικό σκορ να είναι 12-9.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ολοκληρώνει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Σάββατο το απόγευμα αγωνιζόμενο σε ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι με την πανεπιστημιακή ομάδα της Ουγγαρίας.

Οκτάλεπτα: 1-2, 6-3, 3-1, 2-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Σταματοπούλου, Τσουκαλά 1, Τριχά, Ελευθεριάδου 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 4, Νίνου 1, Σιούτη, Τορνάρου, Βασιλική Πλευρίτου 1, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Για την Ουγγαρία από ένα γκολ πέτυχαν οι Σίλαγκι, Γκουρισάτι, Πάρκες, Ιλες, Μάτι, Λίμετερ, Γκάρντα, Ριμπάνσκα και Γκιόνγκιοσι.